Zbavte se zlozvyků, které vám tupí nože
Češi přímo milují domácí vaření. Zatímco dřív bylo spojováno jen s ženskou u plotny, dnes je pro řadu lidí zábavou a koníčkem. Svědčí o tom množství televizních pořadů i zvyšující se počet kuchařek na pultech. Tupý nůž v kuchyni však dokáže vaření v minutě otrávit. Pokud nepatříte k lidem, kteří chtějí ušetřit a koupí si nože za pár korun na trhu, zřejmě s nimi špatně zacházíte. Skoncujte s tím jednou provždy.
V šuplíku ne! Pořiďte jim stojan
Místo, abyste měli sedm kvalitních nožů na různé druhy krájení, máte jich doma dvacet. Aby se do kuchyně všechny vlezly, vyčleníte jim hezky místo v příborníkovém šuplíku. Leží si tam bez ladu a skladu, ale je tam pro ně místa dost. A to je začátek jejich konce. Jakmile padnou nože ostřím na sebe, ničí se a rychle se vzájemně tupí.
Rada č. 1: Protřiďte si nože a začněte je ukládat samostatně
Dřevěný špalek vypadá stylově a může být ozdobou vaší linky. Nože se do něj zásadně ukládají ostřím nahoru, ne dolů. Řadu let jsou na trhu i magnetické lišty na odkládání nožů. Jsou velmi praktické, jen je třeba dávat si pozor při sundávání nože z lišty. Nesmíte pohybovat plochou čepele smykem po podložce, ale směrem k sobě. V opačném případě se ztupí ostří ještě dřív, než jste začali krájet. A pokud chcete zůstat věrni svému šuplíku, pořiďte si alespoň kvalitní zásobník na nože.
Na čem krájíte?
Pokud chcete nůž co nejrychleji otupit, krájejte s ním na porcelánovém talířku. Můžete si být jisti, že příště použijete kromě něj i snůšku sprostých slov. Nevhodný je ke krájení také plech nebo pracovní deska. O tom, jakou vybrat do kuchyně pracovní desku, jsme psali zde. O dekorativních skleněných a keramických prkénkách, které jsou častou součástí moderních domácností, nemluvě.
Rada č. 2: Když krájet, tak na dřevě
V nabídce jsou sice i prkénka plastová, ta ale podle všeho nehubí bakterie tak jako prkénka dřevěná. Navíc ta dřevěná jsou stejně hezčí. A dejte pozor na to, že nožem se neotevírají konzervy ani zavařovačky!
Horká voda nože tupí
Způsob mytí nožů hraje v případě jejich ostrosti rovněž velkou roli. Dávat je do myčky, nebo ne? Jsou kuchařky, které dávají keramické nože do myčky zcela běžně. A na ostrosti jim to prý nijak neubírá. Zkušenosti profesionálních kuchařů však hovoří jinak. Nůž nikdy nesmí přijít do myčky! Důvod je prostý. Při teplotě, která dosahuje při konečném oplachu až 85 °C, změkne podle nich ostří doslova jako mýdlo. Pod tlakem na potravinu se pak nůž ohýbá a nekrájí. Protože nožům škodí horkost, nepíchejte jimi ani do brambor, které se vaří!
Největším pomocníkům v kuchyni neprospívá také chemické působení mycích přípravků. Zabrat ji dává stálá vlhkost, vysoký obsah soli ve vzduchu nebo ve vodě a také kyseliny ze zbytků jídla.
Rada č. 3: Nůž vždy oplachujte pod tekoucí vodou
Pokud budete chtít nože nabrousit, držte se rad odborníků. Doporučují nepoužívat starý typ pomůcky s kovovými kolečky. Tímto brouskem si podle nich nože spolehlivě zničíte. Na broušení radí použít brusný kámen a hlídat si úhel zhruba 15 stupňů.