Rozhodnutí, zda si nechat obrůst dům, důkladně zvažte. Břečťanu se totiž jen tak nezbavíte

Exterier 19. ledna 2018 | 10:06 — Marie Drahá
Nechat si obrůst dům břečťanem nebo přísavníkem není jen tak. Možná vás zelená fasáda láká kvůli vzhledu, ale než se pro ni rozhodnete, pořádně si zjistěte, v jakém stavu je omítka. Může se totiž stát, že budete za pár let řešit, kde vzít na opravy.
Další 4 fotografie v galerii
Když se o popínavé rostliny staráme, vypadají na domě velmi esteticky / Pixabay

Pokud se budeme bavit o estetice, přírodní fasádě se nic nevyrovná. Může se měnit v závislosti na ročním období, zachycuje prašnost a produkuje kyslík. Především ve městech „nahradí“ i chybějící zeleň.

Popínavé rostliny mají navíc skvělé izolační vlastnosti. Napomáhá tomu tenká mezera, která se vytvoří mezi porostem a zdí domu. Břečťanem porostlý dům může podle zkušeností uspořit v zimě až 20 procent tepla. Když prší, déšť steče po listech. V zimě dům nepromrzá, v létě se zase díky zeleni nepřehřívá. Ideální, zdá se. Před rychlou akcí si ale raději položte několik otázek.

V jakém stavu je zdivo domu?

Kdo se rozhodne pro popínavé rostliny, měl by mít na domě kvalitní betonové základy a opravenou fasádu bez prasklin. Olupující se omítka je totiž pro břečťan velkým lákadlem. Může vrůst pod ni a odloupnout ji úplně. Na neomítnuté zdi může způsobit úplnou paseku. Popínavka dokáže prorůst na mnoha místech i šedesát centimetrů silnou zdí! Výjimkou pak není ani zelený koberec na půdě. Vhodné místo je tedy naprostý základ.

Mám čas se o porost starat?

O popínavé rostliny je třeba patřičně pečovat. Lépe řečeno minimálně dvakrát do roka šlahouny stříhat, aby nepřerostly tam, kam nechceme. Může se totiž stát, že ucpou okapy nebo vrostou pod tašky na střeše a nazvednou je. A ve větracích otvorech nebo na půdě také nejsou žádoucí. Břečťan i přísavník jsou rostliny, kterým se daří víceméně všude. V blízkosti vody potom obzvlášť! Ať vás ani nenapadne, vyhodit sestříhanou rostlinu do kompostu. Zakořenila by se tam a rozrostla. Ideální je spálit ji.

Chci mít zelenou fasádu navždy?

Zbavit se jí je velký problém. Podle zkušeností neexistuje recept, jak dostat přístavník nebo břečťan ze zdi dolů bez jejího poškození. I když uschne, kvůli příchytným kořínkům na domě pevně drží. A chemie nezabírá. Většinou nepomůže nic jiného, než ho strhnout i s omítkou. Jsou i případy, kdy museli majitelé zeď zbourat a postavit novou! Popínavé rostliny se drží zuby nehty i v zemi před chalupou, zakoření všude. Z betonu se dá brečťan odstranit pomocí ocelového kartáče, práce to ale není jednoduchá. Lze jej i opatrně zkusit opálit. Co všechno zvážit při rekonstrukci domu, si přečtěte zde.

Můžu využít popínavé rostliny jinak než na domě?

Břečťan může být krásnou ozdobou na dřevěném plotě. Rostlina jej chrání a vysušuje. Místo nahnilých latěk se tak můžete kochat na zelenou nádheru. Jen ji znovu nezapomeňte pravidelně udržovat.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu