Funkční prádlo nesaje pot? Zjistěte, zda jste jej nezničili již po dvou vypráních

Tipy a inspirace 08. března 2018 | 08:54 — Marie Drahá
Češi jsou národem sportovců, poukazují někdy krejčí, když hodnotí, jak chodí oblečení lidé ve městech. Termoprádlo a membránové bundy se staly běžnou součástí šatníků velké části obyvatel, a to nejen na sport. Když pomineme vkus, funkční oblečení skýtá řadu výhod.
Další 3 fotografie v galerii
Funkční oblečení rovná se jemné, a tak s ním musíme i zacházet / Shutterstock

Jak jej prát, abychom o ně nepřišli? K funkčnímu oblečení je třeba přistupovat jako k jemnému prádlu. Je to jako s podrsenkou a kalhotkami. Nestojí malé peníze a nevhodné zacházení velice rychle zničí nejen jeho vzhled, ale především vlastnosti, kvůli kterým jsme jej pořizovali. Tedy dobrá savost potu, rychleschnoucí vlastnosti, nepromokavost.

V prvé řadě je třeba sledovat cedulky, na kterých je přesně vyznačeno, na kolik stupňů je možné oblečení prát nebo zda může do sušičky. Pokud jste zvyklí štítky okamžitě odtrhávat, zapamatujte si alespoň postup, který vás ochrání před zničením prádla i případnou reklamací.

Druh materiálu

Termoprádlo ze syntetických materiálů se doporučuje prát častěji. Nelze spoléhat na to, že když se jedná o materiál funkční, vydrží pět maratonů. Pot, který vsakuje, totiž začne velice brzy zapáchat. Navíc je agresivní, takže narušuje vlákna tkanin a ucpává póry membrán.

A při nedostatečném praní se může do látky tak zažrat, že už se puchu nezbavíme. Je ovšem jasné, že trika pereme častěji než například softshellové bundy. Nedá se zobecnit, jak často prát. V úvahu bereme fakt, kolikrát jsme měli oblečení na sobě a jaké námaze bylo vystaveno.

Nízká teplota a prádlo naruby

V přírodě termotriko ze syntetiky jednoduše přemáchneme klidně ve studené vodě. Protože nenasakuje vlhkost, za chvilku je suché. Doma jej obyčejně svěříme pračce. Teplota by však neměla přesáhnout 40 °C, některé oblečení snese dokonce pouze třicítku. Nevýhodou, na kterou poukazují odborníci, je fakt, že při takto nízkých teplotách se rozhodně nezbavíme bakterií a mazu vyprodukovaných při sportu. Termoprádlo snese i ždímání, membránové bundy a kalhoty nikoliv.

Nutno podotknout, že před vložením do pračky je nutné funkční oblečení obrátit naruby a zapnout všechny kapsy, klasické i suché zipsy, ale nedošlo k natržení.

Prášek na jemné prádlo či speciální

Při praní funkčního oblečení nesahejte po běžném pracím prostředku, bělidlech ani změkčovadlech. O jeho vlastnosti byste rychle přišli. Použijte raději prostředek určený pro jemná vlákna, nebo speciální, který seženete v outdoorových obchodech. Používají se také prací ořechy či jemná mýdla. I když se k prádlu chováte šetrně, přibližně po čtyřech vypráních je nutné impregnaci obnovit. Jak mít stále stejně barevné, měkké a hebké ručníky, se dozvíte zde.

Aviváž je zakázaná

Zapomeňte však na aviváž. Proč? Bavlněné prádlo možná zjemní a krásně provoní, funkčnímu oblečení však ucpává dírky, kterými odvádí vlhkost. Prádlo je nejlepší nechat uschnout venku na šňůře či nad vanou. Sušička se nedoporučuje vůbec, případně na nízkou teplotu, pokud to výrobce dovoluje. Funkční oblečení se víceméně nekrčí, takže není nutné ani vhodné jej žehlit.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu