Účinné a šetrné způsoby, jak vyhnat pavouky z našich domovů a zabránit jejich návratu
Ať už vám běhá mráz po zádech při pohledu na pavoučí nožky, nebo se jen nechcete neustále proplétat mezi pavučinami, je jasné, že pavouky v interiéru vítá málokdo. To, že u vás doma žijí pavouci poznáte snadno podle pavučin nebo výskytu pavouků v rozích či na závětrných místech. Mají rádi teplo a sucho a k vám domů se dostanou z blízké přírody štěrbinami či prasklinami.
Přestože pavouci nejsou agresivní ani vyloženě nebezpeční, většina z nás je doma prostě nechce. Naštěstí existuje řada osvědčených tipů, jak jim dát jemně, ale jasně najevo, že u vás doma nejsou vítaní.
Proč se pavouci vůbec stěhují k vám?
Pavouci si domácnosti nevybírají náhodou. Přitahují je:
- teplá a suchá místa, ideálně s minimálním rušením,
- drobný hmyz, kterým se živí,
- tmavé kouty, kde si mohou klidně spřádat své sítě.
Tipy, jak pavouky vyhnat z domu:
Nejšetrnější metodou je samozřejmě pavouka opatrně odchytit a odnést ven – může se však brzy vrátit. Proto zkuste jiné metody.
1. Vůně, které nesnášejí
Pavouci mají velmi citlivý čich a některé vůně jim vadí natolik, že se jim vyhýbají obloukem. Vyzkoušejte tyto přírodní odpuzovače:
- Máta peprná – pár kapek esenciálního oleje smíchejte s vodou a nastříkejte do rohů a okenních rámů.
- Levandule – krásně provoní byt a pavouci ji nesnášejí.
- Citrusová kůra – rozložte sušené kůrky od citronu nebo pomeranče do koutů místnosti.
2. Ocet jako domácí zázrak
Ocet nejen čistí, ale také odpuzuje pavouky. Smíchejte bílý ocet s vodou v poměru 1:1, nalijte do rozprašovače a aplikujte tam, kde se pavouci často vyskytují - např. do koupelny a na vstupy do domova (okna a dveře).
3. Síťky proti hmyzu
Prevence je základ. Zkontrolujte okna a dveře, zda dobře těsní. Pokud ne, mohou se pavouci snadno dostat dovnitř. Síťky proti hmyzu jsou levným a účinným řešením.
4. Pravidelné luxování
Ačkoliv se pavučiny spojují se špínou, pavouci mají rádi čisto. Podle vědců většině pavoučích druhů vadí prach a mají rádi nově vybílené zdi. I tak se doporučuje pravidelné luxování. Luxujte nejen podlahy, ale i rohy stropů, za nábytkem a pod postelí – přesně tam, kde pavouci rádi staví své sítě.
5. Omezte světlo v noci
Světlomety a rozsvícená okna v noci lákají hmyz, který zase přitahuje pavouky. Používejte závěsy nebo žaluzie, případně mějte světla venku spíše tlumená.
6. Pokud můžete pořiďte si kočku
Mnoho domácích koček loví pavouky, mouchy a jiný hmyz. Většina ulovených kořistí je kočkami sežrána. V domech, kde žijí kočky, obvykle není mnoho much a pavouků.
7. Plašička
Nejdražší varianta boje proti pavoukům. Výrobci slibují, že jejich produkty fungují, ale ohlasy z diskuzí nejsou nijak přehnaně nadšené. Problémem bývá to, že plašičky jsou určené většinou na plochu maximálně 30 metrů čtverečních, takže na jeden byt jich bude potřeba více. Ale pokud jste už vyzkoušeli všechno a pořád u vás nezvaní hosté přebývají, zřejmě vám nezbyde nic jiného, než zkusit i tuto možnost.
Co rozhodně nedělat
Nezabíjejte je! Pavouci jsou užiteční – loví mouchy, komáry i další škůdce. Spíš než zničit je, zkuste je šetrně odnést ven.
Nepoužívejte agresivní chemii – nejenže škodí životnímu prostředí, ale může být nebezpečná i pro děti a domácí mazlíčky.
Závěr
S pavouky se dá žít v klidu – když víte jak. Díky jednoduchým a šetrným trikům je snadno udržíte mimo domov a zároveň jim neublížíte. A pokud vás přesto jednou překvapí v koupelně nebo ložnici? V klidu je odneste ven… a dejte jim vědět, že u vás už je plno.
Zdroje: healthline.com, wikihow.com.