Zatočte s červotoči! Poradíme super domácí vychytávky

Tipy a inspirace 11. července 2018 | 11:42 — Marie Drahá
Rezavohnědého broučka pouhým okem zahlédnete jen stěží. Že se vám zabydlel v domě, však nejde přehlédnout. Zůstávají po něm malé kulaté otvory, nebo dokonce cestičky, z nichž se sype jemný dřevěný prach. Máte doma červotoče? Na nic nečekejte a jednejte okamžitě!
Další 3 fotografie v galerii
Drobné dírky a sypající se prach. Jasný důkaz o tom, že si váš dům vyhlédli dřevokazci. / Shutterstock

Červotočů existují dokonce stovky druhů a každý z nich vyhledává jiný druh dřeva. Brouk prokousává chodbičky a jeho larvy žerou. Velmi dobře se rozmnožují a z několika broučků mohou být v docela krátké době stovky až tisíce. Jsou schopny zcela zničit dřevěné trámy, nábytek i podlahu. Vyřádí se i ve spíži, kde si pochutnají na rýži, těstovinách a škrobu obecně, ale také papíru. Prokoušou i plast.

Kam se červotoči nejčastěji stěhují?

Dřevokazní broučci mají rádi místa, kde je vlhko a klid. První a preventivní rada proto zní: pravidelně větrat. Platí to především v případě chalup a chat, kde bývá s nenažranými larvami problém nejčastěji. Dalším, co je láká, je dřevo bez ochranného nátěru. Nezanedbávejte proto ani případné trhlinky, které by se mohly stát začátkem působení červotoče. Rád se totiž vrhá i na krovy. Riziko, že si nastěhujete domů červotoče, představuje i starší dřevěný nábytek. Jestli nakupujete z druhé ruky, prověřte si, že není napadený.

Co s nezvaným hostem v domě?

V případě potravin je nejlepší být nekompromisní a napadené věci kompletně vyhodit. To ovšem neuděláme u nábytku, podlah, trámů či krovů. Nejúčinnější jsou chemické přípravky, které jste si schopni aplikovat doma sami, nebo si na ně jednoduše pozvete odborníky. Rozhodnutí ovlivňuje i skutečnost, v jaké fázi dřevo je. Pokud si nejste jistí, specialista je na místě. Chemické přípravky se nanášejí formou postřiku nebo pomocí injekcí, kterými se zničí cestičky červotočů. Zvolit lze také způsob ozařování ve speciální komoře. Nastěhovali se k vám otravní moli? Jak se jich zbavit, jsme psali zde.

Rady, s nimiž můžete začít hned

Dostat se k chemickému postřiku nebo k odborníkovi nemusí být vždy otázkou chvilky, proto je dobré využít i babských rad, které se mohou stát minimálně dočasným řešením. O červotočích je známé, že nemají rádi kouř. Někdo proto radí nechat v místnosti působit určitou dobu dým z kamen a dřevokazci se přestěhují. Stejně tak se pokládají kolem napadeného nábytku žaludy, které mají rádi. Za týden se jen vezmou a spálí. V zimě se také napadené dřevo vystavovalo vysokým suchým mrazům, což lze ale využít jen u menších a přenosných kusů nábytku.

Výroba domácích roztoků

Na nezvané vetřelce platí podle zkušeností rozehřátý naftalín nebo roztok z louhového mýdla. Stejně tak lze povařit směs soli, pepře, hořčičného semínka, octu a natí pelyňku a nanést na dřevo. Další z možností je kombinace soli, pepře, feferonek, octa a horké vody nebo roztok z octa s jarem v poměru 10 : 1 ochucený pepřem. Doporučuje se s množstvím nešetřit!

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu