Smart TV není jen obyčejná televize. Umí věci, o kterých jste neměli ani tušení

Spotřebiče 02. října 2018 | 15:59 — Marie Drahá
Kurzor na televizi můžete ovládat pouze pohybem ruky. Pak jen stačí sevřít pěst a ona bude vědět, že s její nabídkou souhlasíte. Když ale zrovna budete jíst a chcete přepnout program, zadáte jí hlasový příkaz. Se smart TV se zkrátka obejdete i bez ovladače. Víte, co všechno chytrý spotřebič ještě umí?
Dalších 5 fotografií v galerii
Televize funguje i jako externí zobrazovač / Shutterstock

Na hlas nebo gesta reagují pouze některé přístroje. Připojení na internet je však naprostou samozřejmostí. A i docela běžná smart televize toho umí podstatně víc. Umožňuje přístup do videotéky, můžete pomocí ní ovládat osvětlení v domě i garážová vrata. Je to zkrátka chytrý spotřebič se vším všudy.

Funguje jako počítač

Smart televize disponuje podobně jako počítač operačním systémem. Jednotliví výrobci přitom používají různé typy. Standardními aplikacemi jsou komunikační kanály Skype, Facebook nebo Twitter, zpravodajské portály včetně předpovědi počasí, hudební kanál YouTube nebo obsáhlé české i světové videotéky. Většina verzí je v podobě, jak je znáte z klasického laptopu. I ke smart TV si lze pro lepší ovládání dokoupit speciální ovladač, který funguje na principu myši, nebo bezdrátovou klávesnici s touchpadem. Výhodou je, že se vám bude na televizi lépe psát.

Tip: Pokud jste dříve nákup chytré televize odkládali kvůli vyšším pořizovacím nákladům, nyní již nemusíte. Svoji vlastní SMART TV si můžete pořídit již za cenu kolem 5 tis. Kč. Levnější jsou přitom zpravidla menší obrazovky, které se velmi dobře hodí do menších bytů, kde sedíte blíže k televizi.

Obrovský výběr filmů

Ne vždy se člověk spokojí s nabídkou TV programů. Pokud však nemá k dispozici DVD nebo stažené snímky na externím disku, většinou mu nic jiného nezbývá. Tedy pokud má starší typ televize. Jak už bylo řečeno, smart TV disponuje videotékami, které umožňují sledovat obrovské množství filmů i seriálů online. Bývají zpoplatněné, vybraný pořad zato můžete sledovat okamžitě. Mezi nejznámější videotéky patří Netflix, Voyo, Amazon Video a další.

U ohně nebo na pláži

Stejně jako si volíte spořič obrazovky na počítači, umožní vám to i televize. Díky tomu si můžete navodit v pohodlí domova jakoukoliv atmosféru. Záleží jen na vás, zda dáte přednost praskání ohně v krbu nebo šumění vln u oceánu. Oblíbená jsou potom také akvária. Čističem na okna můžete svou televizi i zničit! Poradíme vám, jak ji vyčistit správně.

Chytrá domácnost

Pro některé smart TV je dostupná i aplikace, která se propojí s dalšími chytrými přístroji ve vaší domácnosti. Mohou to být inteligentní světla, která můžete ovládat pomocí televize, nebo třeba kamery, žaluzie a termostat. Nemusíte běhat ani ke garáži, když přijede návštěva. Stačí zmáčknout tlačítko.

Další zajímavé funkce

  • Sledovat film i surfovat na internetu. Hybridní televize umožňuje obojí současně. Dokáže kombinovat klasické televizní vysílání s internetovým obsahem.
  • Přehrávání z externích zařízení. To už umí i starší typy televizí. Lze k nim připojit USB, externí ůložiště, smartphone nebo tablet. Z chytrého telefonu lze na televizi odeslat video, obrázky či hudbu.
  • Externí zobrazovač. Aniž byste data z notebooku nebo telefonu stahovali do televize, lze si je na spotřebiči pouze přehrát. Zrcadlíte jen menší obrazovku na obrazovku televize.
  • Domácí kino. Ke smart TV můžete připojit výkonnější repro soustavy a vytvořit si tak ve vlastním obýváku malé domácí kino.
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Co je doma, to se počítá. Knížecí pár z Monaka si bude vydělávat ve světě módy

Zazimování levandule. Na co si dát velký pozor a jak bylinu...

Stále rostou křemenáče, kozáci a hřiby. Mykolog prozradil,...

Postarejte se nyní o muchovník neboli indiánskou borůvku....

Záchrana usychajícího vřesu. Co udělat, aby začal znovu...

Vyrobte si vlastní výzdobu na dušičky. Není na tom nic...

Hrabat listí, nebo nechat být? Užitečné informace, které...

Zavřít reklamu