Chytré spotřebiče si dávkují mycí prostředky samy. Ušetří vám peníze i za vodu

Spotřebiče 05. prosince 2018 | 15:32 — Marie Drahá
Stává se vám, že po vypnutí pračky zůstávají u dvířek zbytky pěny? Pak jako většina žen používáte zbytečně moc prášku. Odborníci přišli na to, že prací prostředky představují vůbec nejvyšší nákladovou položku při běžném provozu pračky. A výrobci na to zareagovali. Nabízejí spotřebiče, které si umí dávkovat prášek samy.
Další 3 fotografie v galerii
Čidla samy rozpoznají, kolik prádla v bubnu je a jak moc je znečištěné / Depositphotos

Na každém obalu výrobce uvádí, kolik prášku na kolik kilogramů prádla je třeba použít. Někteří neuvádějí spotřebu na množství, ale jeden prací cyklus. Doporučené dávky však převyšují skutečnou potřebu a většina z nás je navíc ještě navyšuje, podle odhadů dokonce o třetinu na jedno praní.

Více prášku? Spotřeba vody roste

Zkušenost je totiž taková, že když dáme při praní prášku méně, oblečení šedne, nebo se dobře nevypere. Jenže ani opačný extrém není dobrý. Nadměrné množství prášku dává pračce jasný signál: přidat vodu. Tím pádem si zvyšujeme náklady na praní hned dvojnásob – většina z nás nevědomky. O ekologii se ani bavit nemusíme.

Automatická funkce pracuje šetrně

Jak ale zjistit, jaké množství pracího prostředku je optimální pro určité množství různě znečištěného prádla? Není třeba si s tím lámat hlavu, pokud si pořídíte spotřebič, který si tohle všechno vypočítá. Sám si zvolí také množství vody nebo aviváž. Podle výrobců je zkrátka mnohem šetrnější, než bychom kdy byli my sami.

Množství prášku i vody určí čidla

Dávkování funguje jednoduše. Naplníte práškem zásobník a instalovaná čidla už vydají příslušné signály. Zásobník vydrží asi na dvacet pracích cyklů a vždy dá majiteli předem vědět, že je potřeba prostředek včas doplnit. Chytré modely disponují také zásobníky pro ruční dávkování, takže není problém se k němu kdykoliv vrátit.

S dávkováním si poradí už i myčka

Stejnou funkci už nabízejí i nejmodernější myčky na nádobí. Do zásobníku se vloží speciální kapsle, která uvolní do prostoru přesné množství prášku. Vydrží podle odhadů asi měsíc, použít lze ale znovu také klasiku. Výsledek je stejný: nižší spotřeba mycích prostředků i vody.

Dva druhy programů? Není problém

Výhodou nových modelů myček je navíc možnost nastavit každý koš zvlášť. Zatímco vespodu umýváte znečištěné hrnce, nahoru můžete dát sklo na vyleštění a programy tomu přizpůsobit. Zkracují se také doby mytí. Nádobí po obědě můžete mít s novým chytrým spotřebičem čisté za půl hodiny. Jaké jsou nejčastější poruchy myček na nádobí a které zvládnete opravit sami? Čtěte zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu