Nejčastější omyly, kterých se dopouštíme ve spojitosti s bílou

Interier 24. prosince 2018 | 12:40 — Marie Drahá
Třetina českých domácností je vymalována bílou barvou. Kdo nemá bílou na stěně, oblíbí si ji na nábytku nebo nejrůznějších doplňcích. Jenže není bílá jako bílá. Ve spojitosti s různými odstíny může působit teplým i chladným dojmem – záleží totiž na výběru a kombinaci.
Dalších 7 fotografií v galerii
Bílá barva má desítky různých odstínů a každá přitom může působit jiným dojmem / Depositphotos

Bílá barva působí čistě a v interiéru jí rozhodně nic nezkazíme. Dokáže místo zesvětlit a opticky zvětšit. Přesto bychom se i při jejím výběru měli řídit tím, jaké máme k dispozici prostory, kolik do nich proudí přirozeného světla a jak bude celkově interiér vypadat. A podle toho zvolit správný odstín bílé.

Čeho se raději vyvarovat

I v menší místnosti dokáže nesprávný odstín bílé spíš „uškodit“. Pojďme si nejdříve říct, na co si dát při použití bílé barvy v interiéru pozor.

  • Pokud jsou v místnosti velká okna, kterými se dovnitř dostane spoustu přirozeného světla, není dobré sahat po zářivé bílé. Prostor může působit přesvětleně, což není lidskému oku zrovna příjemné.
  • Bílá je sice univerzální, ale pokud jí máte doma opravdu hodně, může váš byt vypadat spíš chladně a sterilně.

  • Při použití bílé vnímejte světové strany. Na sever nikdy nepoužívejte bílý nátěr s chladnějším odstínem, a to samé platí o zbytku barev, kterými plánujete interiér dotvořit. Směrem na jih si naopak studenější barvy dovolit můžete.
  • Necháváte si vymalovat byt od profesionála? I pokud chcete líčit na bílo, měl by vám ukázat paletu odstínů a doporučit, zda zvolit sněžnou bílou, slonovinovou, našedlou či jiný odstín. Rozhodnutí je pochopitelně na vás.

Bílá barva lomená

Pokud do bílé barvy, kterou chcete malovat, přidáte kapku barvy totožné s podlahou či nábytkem, bude vypadat velmi přirozeně. Přechod mezi stěnou a doplňky bude mnohem jemnější. Této barvě se také někdy říká barva lomená. Milovníci industrialismu si často nechávají přidávat do polární bílé světle modrou nebo fialkovou barvu, která pak skvěle ladí s kovem i sklem. Kdo dává přednost teplejším tónům, sáhne naopak po teplejší paletě. Teplý dojem bílé barvy podpoří pochopitelně také dřevo a další přírodní materiály.

Jak bílou kombinovat

Přemýšlíte, jakou bílou použít do jednotlivých pokojů, případně s jakými dalšími odstíny ji vhodně sladit? V obýváku, kam se moc přirozeného světla nedostane, neuděláte chybu se zlatavou, medovou nebo teplou žlutou. Broskvový nádech se hodí do ložnice, stejně tak uklidňující borůvka nebo šeřík. A vedle s nimi nešlápnete dokonce ani v kuchyni.

Tam, kde je přirozeně dobré světlo, si můžete dovolit zelenkavou i modrou barvu. Stále se ale při výběru držte studené a teplé palety, která stejně jako samotná bílá celkový dojem z interiéru ještě umocní. Znáte zásady, jak ladit v interiéru barvy? S výběrem vám pomůže i barevný kruh, psali jsme zde.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Adam Mišík na někoho působí odtažitě, ve skutečnosti je ale bezprostřední a nesmírně přívětivý

Plánujete malovat kraslice nebo barvit vařená vajíčka? S...

Jak ochránit meruňky proti mrazům? Přichází prudké...

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Zavřít reklamu