Trápí vás plíseň kolem oken nebo ve sprše? Zbavte se jí bez použití chemie

Tipy a inspirace 09. srpna 2019 | 15:15 Marie Drahá
Nemusíte si ani všimnout, že se u vás zabydlela, přesto ji prozradí nezaměnitelný zápach. S plísní v domě se setkal snad každý. Nejvíc se jí daří tam, kde je tmavo a vlhko. Rozhodně ale není vítaným společníkem. Jak se jí zbavit přírodním způsobem?
Další 4 fotografie v galerii
S plísní je třeba začít bojovat co nejdřív / Internet

Nejlepší prevencí proti plísním je pravidelně větrat, a to hlavně v místech, kde bývá vlhkost nejvyšší. Těmi jsou koupelna a sklep. Objevit se však mohou kdekoliv. Černých flíčků si můžete všimnout ve sprchovém koutě, ale stejně tak kolem oken nebo na prochladlých zdech. Tím spíš, pokud sušíte mokré prádlo v bytě na sušáku nebo máte nábytek těsně přilepený na stěně. To všechno totiž tvorbu plísní podporuje. Aby vám nezamořila celý byt, je nutné s ní začít bojovat co nejdřív.

Chemické prostředky proti plísním fungují, ale obsahují chlornan sodný. Životnímu prostředí rozhodně nijak neprospívají, navíc dráždí kůži i oči. Přírodní prostředky mají dlouhodobě zelenou a využít je můžete i v boji proti plísním. Část z nich najdete doma ve spíži.

Jedlá soda

Jedlá soda je snad nejlepším přírodním prostředkem proti zápachu. Málokdo však ví, že dokáže také odstranit plíseň, a dokonce zabránit jejímu šíření. Je rovněž výbornou prevencí proti tvorbě plísní. Jak sodu použít? Stačí ji smíchat s vodou v poměru 1:1 a pastou potřít postižená místa. Po zaschnutí ji už jen jemně vydrhnete kartáčkem.

Vinný ocet

Ve výčtu domácích přírodních čističů nesmí ocet chybět. V závislosti na tom, s jak silnou plísní bojujete, jej můžete použít samotný nebo naředěný s vodou. Ocet nechejte na místech postižených plísní několik hodin působit, a potom vše setřete vlhkým hadrem. Pokud vám vadí typické octové aroma, přidejte do roztoku několik kapek libovolného aroma olejíčku.

Tea tree olej

Olej z čajovníku australského má doma řada z nás na popáleniny nebo akné. Zkuste jej tentokrát vyzkoušet na plíseň a nebudete se stačit divit. Její spory totiž ničí dokonale. Stačí smíchat dvě malé lžičky tea tree olejíčku se dvěma šálky vody a nastříkat na skvrny. Nechte působit až několik dní. Podobnou službu vám prokáže také tinktura z grepových jader, která není tolik aromatická.

Peroxid vodíku

Dezinfikuje rány i dutinu ústní, a stejně dobře si poradí také s plísní. Kombinace vody a kyslíku zabíjí choroboplodné organismy, takže ji stačí nastříkat na plíseň a nechat půl hodinky působit, a poté vše otřít. Tvoří se vám plíseň na listech pokojové květiny? I tady pomůže peroxid vodíku. Až ji budete zalévat, přidejte do vody několik kapek. Jak vyčistit obklady v kuchyni snadno a rychle, se dozvíte zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

5 evropských měst, které se vyplatí vidět

5 evropských měst, které se vyplatí vidět

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům...

Trekové boty - vše, co o nich potřebujete vědět

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která...

Nekonečně krásné ostrovy, které si zamilujete na první...

Autem do Chorvatska. Tipy, jak se vyhnout nekonečným frontám a...

Zavřít reklamu