Je lepší sáčkový, nebo bezsáčkový vysavač? Pořádně zvažte, který si domů pořídíte

Spotřebiče 03. prosince 2019 | 09:30 — Marie Drahá
Když starý vysavač vypoví službu, s nákupem nového většinou dlouho otálet nemůžeme. Vysavač patří v domácnosti mezi frekventované spotřebiče. Naštěstí nestojí majlant a už za několik tisíc si lze pořídit moderní přístroj, který vydrží celou řadu let. Jaký vybrat?
Dalších 5 fotografií v galerii
Všechny typy vysavačů nezvládají každý povrch na jedničku / Internet

Řeč tentokrát nebude o oblíbených robotických nebo tyčových vysavačích, ale klasických modelech s hadicí, které jsou pro většinu rodin nejpraktičtější. První dilema nastává v okamžiku, kdy zvažujeme, zda se rozhodnout pro sáčkový, či bezsáčkový vysavač. Oba typy mají svá pro a proti. Vy byste ale měli vzít především v úvahu skutečnost, zda s vámi žijí v bytě děti, alergici a zvířata, zohlednit, po čem doma chodíte a přiznat si, jaké máte nároky na čistotu.

Dobrá zpráva je, že oba typy vysavačů mají v dnešní době poměrně srovnatelné parametry. Není tedy třeba mít obavu z toho, že na výběr výrazně doplatíte nedostatečným výkonem nebo extra vysokou hlučností, přestože mezi jednotlivými modely pochopitelně rozdíly jsou. Ten hlavní však spočívá v tom, zda jste ochotni kupovat sáčky, nebo naopak po každém vysávání vyprazdňovat nádobu.

Výhody a nevýhody sáčkového vysavače

  • Manipulace se sáčky je nanejvýš pohodlná. Právě z toho důvodu jim dává přednost většina domácností. S nečistotami nepřijdete v případě sáčků vůbec do kontaktu, protože jakmile se sáček naplní, jednoduše jej vyhodíte a nahradíte novým.
  • Kvalitní sáčky navíc působí jako další filtrace. Zejména ti, kteří mají domácí mazlíčky, vědí, jaký problém způsobují chlupy – mohou zanést i motor vysavače. Právě pro ně je tento druh vysavače vhodný. Sáčkové vysavače mají také obecně o něco vyšší výkonnost než bezsáčkové.

  • Na druhou stranu je nutné připomenout, že v případě sáčkového vysavače je potřeba mít sáčky neustále k dispozici, protože s plným sáčkem toho moc nevysajete. Pytlíky něco stojí a každý výrobce má většinou svůj typ, někdy i pro různé modely, takže není možné případně sáhnout po levnějších. Další nevýhodou je, že pokud sáček používáte několikrát, množí se uvnitř roztoči.
  • Týká se to také textilního pytlíku, který je alternativou k papírovému. Někteří mu dávají přednost, protože na rozdíl od papírového je možné jej používat stále dokola. Bez dalších investic jej stačí čas od času přeprat a znovu vložit do vysavače. Zato se nevyhnete pravidelnému vyprazdňování sáčku, kdy je prakticky nemožné nepřijít do kontaktu s nahromaděnou špínou.

Výhody a nevýhody bezsáčkového vysavače

  • Podobně je tomu v případě bezsáčkového vysavače, kdy nečistoty končí v plastové nádobce. Tu je nutné většinou po každém luxování vysypat a umýt. Jde o ekologickou metodu.
  • Bezsáčkové vysavače fungují na principu odstřeďování, kdy dochází k separaci prachu a vzduchu. Je proto nutné si u nich pohlídat kvalitu filtrů i výkonnost. Pozor, u některých modelů lze filtry umývat, jinde je nutné filtry měnit. Údržba je v každém případě velmi důležitá, aby nedošlo k zanesení filtrů.
  • U bezsáčkových vysavačů je o to důležitější manipulace. Protože je nutné sběrnou nádobku pravidelně vyprazdňovat, měla by být snadno dostupná a padnout vám do ruky. Nejlepší je vyzkoušet si manipulaci s přístrojem přímo na prodejně.

Co si ještě pohlídat u vysavače

  • Vysát koberce zvládají vysavače na trhu většinou na jedničku. Pokud jej však používáte na tvrdé podlahy, například i na dlažbu, prověřte si i prostřednictvím recenzí či spotřebitelských testů, jak obstojí v této zkoušce. Škvíry a rohy nedělají moderním typům vysavačů žádný problém.
  • Velký rozdíl je také v hlučnosti vysavačů, a to až dvacet decibelů. Je potom rozdíl, zda přístroj přirovnáte k frekventované silnici nebo běžně puštěnému televizoru. Liší se také frekvence zvuku, jenž nemusí být každému příjemná. Vysavač si před koupí určitě poslechněte.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu