Vyzrajte nad octomilkami s pomocí piva, vysavače nebo mazané pastičky

Tipy a inspirace 12. června 2022 | 08:08 — Zuzana Procházková
Octomilky jsou bezesporu jedním z nejotravnějších hmyzů, který se ve větším počtu objevuje zejména v létě. Hodují si zejména na nahnilém ovoci nebo v odpadkovém koši. Sice nejsou nijak nebezpečné, ale dokážou pořádně potrápit. V tomto článku vám proto prozradíme několik osvědčených tipů, jak se jich zbavit jednou provždy.
Další 3 fotografie v galerii
Octomilky nebudou vaší kuchyň okupovat, pakliže budete mít uklizeno / Shutterstock

Malé mušky, octomilky, jsou pohromou pro mnohé hospodyně. Sice nepřenáší žádné nemoci, nejsou nebezpečné, a ani se vám jako například moli nepustí do uskladněných trvanlivých potravin, dokážou pořádně potrápit. Navíc se množí neuvěřitelnou rychlostí, a proto pokud nezasáhnete včas, můžete jich mít za pár dnů doma doslova stovky.

O octomilkách

Nejprve si řekneme něco málo o octomilkách neboli vinných muškách. Jedná se o malý dvoukřídlý hmyz, který žije jen velmi krátce, a to v rozmezí dvou až devíti týdnů. Velkou nepříjemností je skutečnost, že se vinné mušky velmi rychle množí. Samička octomilky naklade až 400 vajíček do kazícího se ovoce a dalších potravin. Pokud tedy nezakročíte hned, když jsou v zárodku a máte jich doma jen pár poletujících, můžete mít brzy zamořený celý byt.

Co octomilky nejvíce láká

Jak už z jejich jména vyplývá, octomilky jsou kvasné mušky, které zbožňují vše, co začíná přezrávat, hnít nebo kvasit. Může se jednat o cokoli, ovoce, zeleninu, nápoje, sladkosti či zbytky jídla. Jakmile se vinné mušky začnou těmito potravinami krmit, urychlují o to víc celý kvasný proces a potraviny se začnou kazit rychleji. Proto je potřeba proti nim přijmout brzy v létě určitá preventivní opatření a v případě, že se objeví, rychle zakročit. Poradíme vám, jak na to.

Zaručený trik s pivem a vysavačem

Pokud se vám v kuchyni objevily octomilky a jsou už ve velkém počtu, tak je polapte všechny najednou díky osvědčenému triku s pivem a vysavačem. A jak na to? Nejprve je potřeba octomilky nalákat na jedno místo. Postavte na linku sklenici s pivem nebo nějakou slazenou limonádou či sirupem a počkejte, až se tam všechny octomilky slétnou. Nebojte, dlouho to trvat nebude. Poté už je zapněte vysavač na plný výkon a všechny je ze sklenice nasajte. Na přilákání octomilek skvěle funguje také talířek s kouskem přezrálého ovoce nebo čerstvého droždí.

Mazané pastičky

Jestliže se vám ale výše uvedený způsob nelíbí a rozhodně nemáte chuť vysavačem pochytávat všechny octomilky, pak máme pro vás jiný. Můžete si vyrobit na vinné mušky past. Výhodou je to, že mají octomilky pořád hlad, a proto se dají snadno polapit. Past vyrobte z nějaké láhve či sklenice, do které dáte například kus zralého banánu, hnijící kuličky hroznového vína nebo sladký nápoj. Následně sklenici překryjte potravinovou fólií (případně sáčkem), upevněte a udělejte do ní jehlou několik dírek. Octomilky takto snadno nalákáte do sklenice, ale cestu zpět už nenajdou. Tento trik mám sama vyzkoušený a funguje skvěle. Snadno přes noc do sklenice s trochou piva nebo sirupu nalákám všechny octomilky, které pak už nemůžou vyletět ven.

Důležitá je prevence

Rozhodně však je potřeba octomilkám v první řadě předcházet. Octomilky nebudou mít zájem vás otravovat, pokud budete mít čisto v kuchyni. Proto tedy nenechávejte na kuchyňské lince zralé ovoce, zbytky jídla nebo sklenice se slazenými nápoji či pivem. Stejně tak udržujte okolí dřezu v čistotě a dbejte nato, abyste měli čistý vodní odpad. Dále pravidelně vynášejte koš, a pokud máte možnost, vyhazujte bio odpad (ze zeleniny a ovoce) rovnou ven. Dále čtěte: Svěží a voňavá toaleta každy den. Vsaďte na osvědčenou kombinaci aviváže a zubní pasty.

Autorský článek, další zdroj: countryliving.com.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít dopad na celý svět, obávají se experti

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít...

Zimní turistika - co si vzít s sebou na zasněženou stezku?

Vydejte se za krásami Třeboňska a ochutnejte místní kuchyni

Luxusní vánoční dárek cestovatelům. Zájem o něj je...

Začíná poslední adventní víkend a Češi berou Polsko...

Lyžování od úsvitu po soumrak

Zavřít reklamu