Proměňte starší radiátor v zrcadlo nebo kamennou zeď

Interier 15. února 2020 | 11:03 — Marie Drahá
I taková věc, jakou je starší plechový radiátor, dokáže zkazit dojem z nově vybaveného moderního interiéru. Nejraději byste radiátory v celém bytě vyměnili za nové, jenže na to momentálně nemáte? Kryty, které na ně jednoduše zavěsíte, jsou designové a daleko jednodušší na údržbu.
Dalších 7 fotografií v galerii
Radiátor se může rázem stát designovým prvkem moderního interiéru / Internet

Většina lidí má topení pod okny. Důvodem je skutečnost, že teplý vzduch, který proudí směrem nahoru, omezí pronikání chladnějšího vzduchu od okna do místnosti. Majitelé starších radiátorů se je někdy snaží překrýt záclonou až po zem. Docílí tím ale pouze toho, že teplý vzduch, jenž proudí nahoru, zůstane za záclonou. Výsledkem je chladnější klima v místnosti.

Starší radiátory déle vydrží a lépe topí

Nové radiátory v celém bytě včetně montáže a demontáže původních litinových či plechových typů vyjdou minimálně na desítky tisíc korun. Nehledě na to, že na rozdíl od modernějších deskových poskytují daleko vyšší tepelný komfort. Kryty na radiátory, které se mohou stát novým designovým prvkem interiéru, se tak jeví jako elegantní řešení.

Představte si, že se váš nevzhledný radiátor rázem promění v zrcadlo, ozdobí jej nápaditá dekorace, grafický motiv, látka či dětské postavičky. V závislosti na tom, jaký je váš vkus a v jakém duchu máte vybavený interiér, lze vybírat ze stovek různých výplní. Většinu krytů lze snadno a rychle připevnit na všechny běžné radiátory a kdykoliv odstranit.

Zakrytím dochází k tzv. komínovému efektu

Největší obavy mají lidé z toho, že si krytem na raditátor uberou v místnosti teplo. Podle výrobců však nejsou na místě. Teplý vzduch totiž proudí mřížkou ve vrchní části krytu. Pokud je přední část zakrytá, dojde k tzv. komínovému efektu, který se postará o to, že vzduch cirkuluje v místnosti daleko rychleji. Teplotní rozdíly jsou podle všeho minimální.

Kryty na radiátory mají kromě designu ještě další přednosti. Jestli máte děti, plní funkci bezpečnostního prvku. Pravděpodobnost, že se zraní, je totiž daleko nižší než v případě „odhaleného“ radiátoru. Nemalou výhodou je také snadná údržba radiátoru. Zatímco s články je třeba si vyhrát, otřít prach z krytu je otázkou chvilky.

Můžete si vyrobit vlastní kryt

Jestli nechcete do krytů na radiátory investovat, můžete si vyrobit své vlastní. K jejich výrobě potřebujete PVC pěněné desky, které si necháte potisknout UV tiskem nebo polepit samolepicí fólií. Zajímavou volbou může být fotoobraz či malba přesně na míru radiátoru. Dále čtěte: Rezavých litinových radiátorů se nemusíte zbavovat. Nový nátěr jim dodá retro vzhled.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu