Výběr vhodného světla do místností s nízkými stropy

Interier 01. května 2020 | 12:54 — Helena Malá
Ne každý disponuje velkými místnostmi s dostatečně vysokými stropy, kde si může vybírat z nepřeberného množství osvětlení. Mnozí lidé žijí v bytech daleko menších, kde navíc situaci komplikují ještě nízké stropy. I do takových pokojů je ale třeba vybrat vhodné osvětlení.
Další 4 fotografie v galerii
Do místností s nízkými stropy se hodí třeba stolní lampičky / Internet

Nízké stropy sice možná dělají na první pohled místnost útulnější, ale ve skutečnosti své obyvatele omezují nejen při různých činnostech, ale také při výběru nábytku nebo osvětlení. Ale nezoufejte, pokud vyberete vhodné světlo, můžete tím pokoj alespoň opticky zvětšit. Chce to jen vědět, na co se při výběru zaměřit.

Na závěsné lustry zapomeňte

Závěsné lustry se do místností s nízkými stropy moc nehodí, protože prostor ještě více zmenší a hlavně vám takový lustr pravděpodobně nedovolí projít bez toho, aniž byste se pod ním museli ohnout. A to moc komfortní není.

Stropní světla jsou praktická

Naopak díky přisazeným stropním světlům se váš pokoj zvětší alespoň opticky. Přisazenou stropnici jednoduše nainstalujete přímo ke stropu a na rozdíl od závěsných stropních světel o její stínidlo už nikdy nezavadíte. Ani o žádný kabel nebo drát, který ze světla vede. Při výběru byste se neměli zaměřovat jen na vzhled světla, ale také na jeho praktickou funkci. Zvláště v problematických místnostech. Přisazená stropnice svítí z větší výšky než lustr a osvětlí tak větší plochu.

Bodovky zaberou minimum místa

Stejně málo místa jako přisazená stropní svítidla zaberou i přisazené bodovky. Ale pozor, často osvětlují jen menší prostor, proto je můžete využít třeba jako orientační světla do chodby, na schodiště nebo do jiných méně frekventovaných místností.

Ještě méně místa zaberou zápustná bodová světla, která díky umístění v sádrokartonu splývají s linií stropu (nebo stěny).

I nástěnné lampy šetří místo

Abyste ušetřili místo v pokoji s nízkým stropem, nemusíte všechny zdroje světla tlačit za každou cenu co nejblíže stropu. Jednoduchá a nenápadná nástěnná světla a lampy můžete použít ve všech možných prostorech. Jejich výhodou je, že skvěle vypadají ať už v místnosti s nízkým nebo vysokým stropem. Pravdou ale je, že u stropu nezabírají žadné místo.

Pokud trpí celá vaše místnost nedostatkem prostoru, je nejlepší použít nástěnná svítidla, která co nejlépe přilnou k linii stěny. Pokud je umístíte vysoko, můžete jimi částečně nahradit hlavní stropní světlo. Dobrou službu vám udělají také různé stolní lampičky nebo stojací lampy. O tom, jak prosvětlit tmavý byt, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu