Škůdci pokojovek, se kterými se setká každý pěstitel. Jak s nimi zatočit i bez chemie

Interier 07. června 2020 | 10:01 — Marie Drahá
Skvrny na listech i celkové uvadání rostliny může být známkou toho, že ji napadl některý ze škůdců. Věděli jste, že boj s nežádoucím hmyzem můžete vyhrát i pomocí přírodních metod? Platí ale staré známé pravidlo, že čím dříve zareagujete, tím větší šanci máte.
Další 4 fotografie v galerii
Predátorem mšice listové je i slunéčko sedmitečné / Depositphotos

Se škůdci pokojových rostlin se občas setká každý pěstitel. Chemické prostředky, které jsou v obchodech běžně k dostání, se s nimi vypořádají poměrně rychle. S ohledem na životní prostředí ale není od věci vyzkoušet přírodní metody, které fungují stejně dobře. Je však nutné praktikovat je okamžitě, jakmile zpozorujete první příznaky. A ostatní pokojovky izolovat.

Listové mšice

Napadají téměř všechny rostliny, především ty, které mají měkké stonky a listy. Poznáte je podle toho, že se na listech objeví lepkavé části, začnou se kroutit, zbarvovat do černa, případně na nich objevíte plíseň. Mšic se lze zbavit častým sprchováním rostliny. Přirozeně je zlikvidují také predátoři, mezi které patří slunéčko sedmitečné, larva zlatoočky a bejlomorky. Dají se objednat ve specializovaných prodejnách.

Svilušky chmelové

Drobné světlé skvrny postupně až stříbrné nebo bronzové barvy jsou charakteristické pro svilušky, které napadají pokojovky nejčastěji v zimě. Milují teplo a sucho. Na spodní straně listů po sobě zanechávají obvykle také jemné pavučinky. Bohužel se velice rychle množí, takže je třeba reagovat velmi rychle. Svilušky nesnášejí vlhko, takže když rostlinku pořádně osprchujete a nebudete zapomínat na zálivku, postupně uhynou. Velmi doporučovaný je také postřik z cibulového nebo heřmánkového odvaru.

Štítenky

Sucho a teplo mají rády také štítenky. Malý kulatý hmyz obsadí různé části rostliny a postupně z něj vysává tekutinu. Na vás je, abyste larvy škůdce posbírali. Jen pozor na to, aby vám nepopadaly do substrátu, ten je třeba předem zakrýt. Pokud si nejste jisti, pokojovku raději přesaďte. Rostlinky, které stály poblíž, můžete preventivně omýt mýdlovým roztokem.

Molice skleníkové

Že napadly vaše pokojovky molice, poznáte docela snadno. Jakmile se jich dotknete, vzlétnou. Usazují se obvykle na spodní straně listů a rostliny jsou kvůli nim lepkavé. Řešením je umístit v blízkosti rostlin žluté lepové desky, na které se molice často přilepí a uhynou. Zkuste je také na nějakou dobu přemístit tam, kde se často větrá.

Třásněnky zahradní

Malé stříbrité skvrnky na listech mají na svědomí také třásněnky. Jde o drobné mušky, kterým se daří v suchu a teplu, kde se extrémně rychle rozmnožují. Napadené rostlinky přestávají růst a na jejich listech se objeví červenohnědé výměšky včetně plísně. Poradit by si s nimi měl mýdlový roztok, který je třeba po čtrnácti dnech zopakovat. Pomoci si můžete i predátorem s názvem Amblyseius cucumeris.

Vlnatky a červci

Až se setkáte s bílými vatovými pavučinami v blízkosti listů a objevíte u nich bělavý výměšek, může se jednat o vlnatky nebo červce. Spolehlivě je zadusí olej. Stačí si vzít štětec a škůdce jím potřít. Následně napadené rostlinky osprchujte a nežádoucího hmyzu se zbavte.

Smutnice

Přemýšlíte, proč pokojovky žloutnou, přestože je pravidelně zaléváte a hnojíte? Možná je napadly smutnice. Odhalit je není zrovna jednoduché. Jednoduchý test však můžete provést pomocí rozkrojené brambory, kterou zapíchnete do substrátu. Měla by přitáhnout larvy. Pokud odhalíte smutnice, zkuste nejdřív omezit zálivku. Když to nepomůže, vezměte si na pomoc parazitické hlístice nebo rostlinky přesaďte. Dále čtěte: Jedovaté rostliny, kterých se doma v případě malých dětí raději vyvarujte.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu