Ušetřete za zalévání. Dešťovku lze chytat několika různými způsoby

Exterier 30. června 2020 | 07:42 — Marie Drahá
V extrémních vedrech si zahrada žádá vydatnou závlahu i dvakrát denně. Kdo nechce platit horentní sumy za vodu, chytá dešťovku, která je zadarmo. Nejjednodušším způsobem je přistrčení sudu nebo barelu ke střešnímu okapu. Možností je ale daleko víc.
Další 4 fotografie v galerii
Srážková voda je jedním z nejcennějších přírodních zdrojů / Depositphotos

Extrémní sucho, které dlouhodobě sužuje Česko, s sebou v létě často přináší zákaz odběru vody z povrchových vod. Ani ten, kdo má zahradu poblíž potoka, tedy nemá jistotu, že má na sezonu vystaráno. Dešťovou vodu lze naštěstí sbírat celoročně a nemusí nás to nic stát. Hodí se nejen na polévání, ale také na mytí zahradního náčiní, kola, motorky nebo auta.

S pomocí filtrů lze ve vodě i prát

Řada lidí dává při chytání dešťovky přednost obyčejným pevným sudům z plastu, kovu nebo ze dřeva, umístěnými pod okapními svody. Přestože splní svůj účel na jedničku, okolí domu často příliš hezkou vizitku nedělají. Alternativou jsou nádrže s daleko větší kapacitou, které odolají venkovním teplotám. Pro snadnější manipulaci jsou často opatřeny víkem i výpustným kohoutem. Například skládací nádrže umožňují uchovávat dešťovou vodu i pro pozdější použití, jelikož mají vstup i výstup opatřen síťovým filtrem. Voda v nádrži se tedy průběžně čistí.

Čistota vody je totiž důležitým kritériem k tomu, jakým způsobem srážkovou vodu využívat. Pokud se rozhodnete využít ji i v domácnosti, bez filtrů se zřejmě neobejdete. Dobrou zprávou je, že jsou již běžně k dostání i okapové filtry. Filtrovaná voda je pak ideální nejen pro zeminu, ale také pro praní prádla.

Pod zemí se voda tak rychle nekazí

Jelikož v nadzemních nádržích se kazí teplá voda poměrně rychle, mnohem lepší je skladovat vodu pod zemí. Podzemní nádrže jsou k dostání v nejrůznějších velikostech, ale jejich instalace se poměrně prodraží. Je třeba vybrat a pomocí těžké techniky připravit místo, kam chceme nádrž umístit. V místech sužovaných suchem lze na tento způsob chytání dešťovky dokonce získat dotaci. Pokud váháte, jak velkou nádrž si na zahradu pořídit, zkuste vzít v úvahu i průměrný srážkový úhrn, který napoví, s jakým množstvím dešťovky za určité období počítat.

Tam, kde je možnost, se nabízí při chytání dešťové vody využít samospád. Další zajímavou variantou je pak umístění nádrže ve skleníku, kde voda nezamrzá ani v zimě. Zahradu si můžete také proměnit v soukromý ráj – to když se rozhodnete vybudovat v ní retenční jezírko nebo koupací biotop. Mělkou prohlubeň můžete doplnit rostlinami, které střídavé zaplavení bez problémů snesou. Dále čtěte: Atraktivní vzhled dodají záhonům lemy. Využít můžete i starší prkna nebo dlaždice.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu