Pohodlí, které oceníte v interiéru i na terase. Sedací vaky si jednoduše oblíbíte
Nabídka sedacích vaků je dnes obrovská. Liší se rozměry, objemem, materiálem, výplní i vzhledem. Ani ty největší neváží víc než deset kilogramů, takže jsou nejen hezkým módním doplňkem, ale i praktickým kusem nábytku. Jednoduše je přemístíte tam, kde jsou zrovna potřeba. Může z nich být menší sedačka, křeslo nebo taburet.
Díky odolným a voděodolným materiálům se skvěle hodí i na balkon, terasu nebo zahradu. A pokud vyberete kvalitní pytel, ocení to i vaše tělo. Sedací vaky jsou totiž vhodné pro lidi, kteří mají potíže s bolestmi zad. Pytel se dokáže přizpůsobit tělu a uleví tak od napětí svalů. I proto jsou tyto moderní doplňky do bytu oblíbené u těhotných žen nebo kojících matek.
Vyberte vhodnou velikost
Při výběru sedacího vaku si nejdříve položte otázku, pro koho bude určen. Vyrábí se totiž v několika různých velikostech, a co bude dostačující do pokojíčku pro dítě, nebude pohodlné pro návštěvu na terase. Nejmenší jsou pytle do objemu 250 litrů. Pro běžné používání však nejsou podle ohlasů moc vhodné a hodí se spíš jako rezervní taburet na sezení pro návštěvu. Výjimku tvoří děti, které si s touto velikostí vystačí. Praktičtější jsou už vaky s objemem do 350 litrů, které nabídnou dostatečné pohodlí, ale přitom stále nezaberou tolik místa. Pokud má aspoň jeden z rozměrů délku 120 centimetrů, umožní vám pytel pohodlně opřít při sezení hlavu a odpočinout si. Do vaků o objemu do 450 litrů už si sednou dva, anebo se jeden natáhne. Obří pytle jsou potom určeny pro sezení či ležení více osob.
Jaký materiál zvolit?
Sázkou na jistotu může být nylon, který je velmi pevný a také odolný, navíc nepromokne. Neusazuje se na něm tolik špína a dobře se čistí. Tělo se v něm navíc tolik nepotí. Pytel z nylonu bez obav využijete i v exteriéru. Podobné vlastnosti má polyester. Na dotek je dokonce o něco příjemnější, zato se hůř omývá. Dlouhou životností se pyšní také koženka, která navíc nevypadá v interiéru nijak lacině. Další možností je přírodní kůže, za tu si ovšem připlatíte o něco víc. Ale ani s ní nešlápnete vedle. Kůže je totiž vhodná i pro alergiky, psali jsme zde. Příjemné posezení nabízejí také sedací pytle z bavlny či manchesteru. Vyžadují však čistotnější prostředí, protože se rády špiní, navíc jsou nevhodné tam, kde jsou domácí mazlíčci.
Na čem budete sedět?
V zásadě se setkáte se třemi druhy výplní. Nejlevnější je polystyrenová drť, která však není pro sezení zrovna nejpříjemnější, protože se nedokáže tak dobře přizpůsobit tvaru těla. Navíc se rychle slehne. Z polesteru se také hodně práší. Další variantou jsou EPS kuličky, což je tvrzený polester o různých velikostech. Menší kuličky jsou na sezení docela tvrdé, ale prakticky se neslehnou. Ve větších kuličkách se lépe sedí, ale zase podléhají slehnutí daleko víc. V obou případech platí, že čím vyšší je hustota kuliček, tím delší životnost bude vak mít. Do exteriéru se pak nabízí ještě poslední možnost: EPS granulát. Jedná se o nepravidelné kuličky polystyrenu s částmi rozdrcených kuliček. Je levnější než EPS kuličky a také vydrží. Pytel jen vyžaduje čas od času pořádně protřepat, aby se takzvaně nadechl.