Dům chráněný zelení: Hustý porost funguje v zimě jako izolace a v létě jako klimatizace

Exterier 04. dubna 2019 | 10:32 — Anna Novotná
Na zimu izolace, v létě klimatizace… technické vychytávky by nás mohly přivést na mizinu. Přitom lze našemu domu pomoci mnohem levněji, a navíc efektně. Zajímavou biologickou alternativou jsou rostliny, které bývají v tomto směru neprávem opomíjeny.
Další 2 fotografie v galerii
Zeleň dům účinně ochrání před deštěm i horkem / Depositphotos

Hustý porost dokáže zdi domu účinně ochránit před deštěm i horkem. Udržuje konstantní teplotu, odpařuje vlhkost, a tím zpomaluje stárnutí zdiva. V zimě mají stálezelené rostliny i mírný tepelně izolační efekt. Mohou se pnout na konstrukci nebo přímo po fasádě. Kvalitní omítce nijak neuškodí, u nekvalitní a zvětralé ovšem urychlí její rozpad.

Balkony a terasy

Na balkonech a terasách mohou pnoucí rostliny na opěrných konstrukcích a drátech sloužit jako stinný přístřešek, který současně chrání před horkem okna i dveře, nacházející se za nimi. Například stěna z vinné révy dokáže na terase vytvořit poklidnou meditativní atmosféru jako při exotické dovolené.

Zelená střecha

Zelená střešní pokrývka je hitem posledních let a hodí se především na rodinné domy s mírným sklonem střech. Plní stejné funkce jako popínavé rostliny, takže zatímco v létě chrání před horkem a odpařuje vlhkost, v zimě izoluje. Pro pokrytí střechy slouží speciální vytrvalé rostliny, nejlépe skalničkové sukulenty, které vyžadují minimum substrátu a péče. Odolnost proti prorůstání kořenů zajistí speciální fólie. V žádném případě se ale nepokoušejme vypěstovat na rovné střeše trávník, pro tuto funkci je naprosto nevhodný.

Jaké druhy rostlin zvolit?

Volba vhodných druhů rostlin závisí na podmínkách konkrétního místa. Přednost bychom měli dát především domácím, které jsou ekologicky hodnotné a méně náročné na péči. Pokud chceme v zimě zachovat přístup slunečních paprsků do místnosti, volíme samozřejmě opadavé rostliny.

Co ještě budeme potřebovat?

V zahradnictvích a zahradních centrech snadno pořídíme rozmanité pomocné prostředky pro pokrytí celého domu rostlinami, například dřevěné konstrukce či dráty z ušlechtilé oceli. Pro fasády s tepelnou izolací existují speciální výrobky. Na vhodné konstrukci můžeme rostliny, jako je vistárie či divoké víno, snadno nasměrovat, takže jejich listy rychle vytvoří hustý ochranný kryt. (Dále čtěte: Špatné odvodnění střechy může způsobit mnoho problémů. Jak vybrat vhodný okap pro váš dům?).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Auto uvězněné v průhledné kouli vám zamotá hlavu

Jak v srpnu prořezat ovocné stromy a keře, aby vám napřesrok...

Namnožte si své muškáty. Nastal ideální čas odebrat...

Je ideální čas namnožit hortenzie. Jak správně odebrat...

Srpnová výsadba ředkviček a další zeleniny: Jaké druhy...

French press: Připravte si perfektní kávu za pár minut

Přidejte nyní k rajčatům hnojivo ze sody, kvasnic a popele....

Zavřít reklamu