Jak vyhnat z okolí domu otravné vosy? Vystačíte si s papírovými pytlíky

Exterier 28. května 2019 | 14:05 — Marie Drahá
Dokáže znepříjemnit pobyt venku na několik hodin, ale dokonce být i životu nebezpečné. Vosí bodnutí zažil snad každý z nás a ví, že rozhodně není o co stát. Zejména v nejbližším okolí domu umí hmyz s jedovými váčky pořádně potrápit. Nedejte mu šanci.
Dalších 6 fotografií v galerii
Vosy milují všechno sladké, odložený kousek koláče je tak pro ně velkým lákadlem / Shutterstock

Slunečné počasí a kvetoucí rostliny jsou pro vosy jako stvořené, proto už několik týdnů okupují zahrady, ale i přístřešky rodinných domů. Ten, kdo s nimi bojuje rok co rok, už dobře ví, jak agresivní umí být, pokud se někde uhnízdí ve velkém. Naštěstí existuje celá řada možností, jak se vos zbavit.

Vytvořte vosám konkurenci

Uhnízdily se vám vosy pod přístřeškem poblíž domu, kde máte natažené šňůry na prádlo? Kupte si v papírnictví pár větších papírových pytlíků nebo lampionů, nafoukněte je a zavažte provázkem. Pytlíky nebo lampiony rozvěste v místech, kde se vosy vyskytují – raději večer nebo v noci, kdy jsou nejméně aktivní. V domnění, že se jedná o nebezpečnou konkurenci, vosy místo opustí a přestěhují se jinam.

Další možností je pak koupit umělé vosí hnízdo, které vypadá na chlup stejně jako opravdové. Vosy mají totiž rády své „soukromí“ a nerady hnízdí tam, kde se už zabydlel někdo jiný. Přesunou se jednoduše o dům dál.

Lapače vos jsou stoprocentní

Není žádným tajemstvím, že vosy přitahuje všechno sladké. Namísto odpuzování je tak můžete vlákat do pasti, z níž se už nikdy nedostanou. Vystačíte si s jakoukoliv lahví s úzkým hrdlem, do které nalijete sladkou tekutinu, případně vodu s trochou medu. Jakmile vletí vosa dovnitř, je její osud zpečetěn. Podobně zafungují i plechovky s trochou piva, které můžete libovolně rozvěsit na stromy. O něco lépe pak vypadají zavařovačky.

Co vosám (ne)voní?

Jak už bylo řečeno, ve sladkých vůních si vosy doslova libují. Snadno je tedy přitáhnou ochucené limonády na terase, zbytky jídla nebo přístupné odpadky. Tyto možnosti lehce vyloučíte popíjením vody s citronem a zakrýváním jídla nebo okamžitým sklízením ze stolů. Pozor si ale dejte také na sladké parfémy a toaletní vody, které by vám mohly přivodit vosí bodnutí.

Zkuste raději zaútočit na hmyz opačným způsobem: obklopte se tím, co mu zapáchá. Vosám smrdí česnek i voda, do které ho namočíte, stejně tak povařený hřebíček louhovaný v oleji a celá řada éterických olejů. Jistou obranou také je, pokud česnek pravidelně konzumujete.

Rostliny, které odpuzují vosy

Vosy odpuzuje bazalka, kterou skvěle zpestříte caprese, pizzu i jakékoliv těstoviny. Smrdí jim také máta peprná vhodná do letních nápojů, stejně tak tymián citronový nebo pelyněk. Bodavý hmyz odrazují rovněž muškáty na oknech. Výzdoba tak může mít rovnou dvojí význam. Znáte nejčastější chyby při pěstování muškátů? Poradíme, jak mít za okny bohaté květy.

Vosy zažene voda i oheň

Pokud máte co do činění s vosím hnízdem v zemi, nejlevnějším způsobem, jak jej zlikvidovat, je horká voda. Hnízdo pod střechou nebo na půdě naopak můžete vykouřit, a to za pomocí sirných knotů koupených v drogerii. Z terasy pak odláká vosy dým, který vytvoříte zapálením mleté kávy.

Když to nejde, pomůže odborník

Zavolat si na likvidaci vosího hnízda pod vlastní střechou hasiče vás může přijít pěkně draho. Výjezdy k situacím, které neohrožují větší množství lidí, jsou totiž zpoplatněné. Jestli jste ale na vosy alergičtí nebo si na zničení vosího hnízda nevěříte, můžete si přivolat na pomoc specializovanou firmu. Počítejte však s tím, že vás i tento výjezd bude stát nemalé peníze.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Největší živý organismus na Zemi pomalu umírá. Vědci bojují o jeho záchranu

Světelné řetězy dodají interiéru příjemnou atmosféru....

Vřesy jsou typicky podzimní rostlina. Jejich pěstování v...

Jak vyzrát na vedro v podkroví

Důvody, proč vaše kočka odmítá používat kočičí toaletu...

Kontinentální postel se od běžné neliší jen výškou. Je...

Interiéry v přírodním duchu jsou v módě. Dozdobte je...

Zavřít reklamu