Toužíte po domácí sauně? Podívejte se, co všechno vás při stavbě čeká

Exterier 26. září 2019 | 18:07 — Marie Drahá
Ve Skandinávii pomalu není dům, v němž by chyběla sauna. Vzhledem k tamním klimatickým podmínkám se ani není čemu divit. Také si rádi prohříváte tělo, ale nemáte tolik možností navštěvovat veřejnou saunu? Postavte si ji za pomocí odborníků doma.
Dalších 5 fotografií v galerii
Výhodou domácí sauny je soukromí i fakt, že nejste nuceni respektovat návštěvní hodiny / Shutterstock

Co všechno vás před realizací vlastní sauny čeká? V prvé řadě je nutné si říct, zda na ni máte prostor a kde. Někdo si může dovolit umístit ji do prostorné koupelny, další využije sklep nebo přístěnek u domu. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, počítejte s tím, že je praktické mít poblíž sprchu a lehátko na odpočinek. Obecně platí, že rychleji se nahřívají sauny, které jsou umístěny poblíž vytápěných prostor. Tato skutečnost se následně odrazí také na nákladech na provoz. V případě chladnějšího místa se doporučuje alespoň odizolovat podlahu.

Preferujete soukromí nebo společnost?

S volbou místa souvisí také velikost sauny. Plánujete soukromý koutek pro dva, nebo chcete občas pozvat do sauny pár přátel? V tom případě vám asi tři metry čtvereční stačit nebudou. Myslete rovněž na to, že kus místa vám ubere izolace a obklady. Potřeba je vyčlenit také místo na dveře, které se musejí z bezpečnostních důvodů otevírat ven. Nejčastější volbou bývají skleněné dveře z bezpečnostního skla.

Firma zvládne stavbu za několik dní

Pokud se nehodláte pustit do stavby sauny svépomoci, což se doporučuje opravdu jen zkušeným borcům, přicházejí na řadu řemeslníci. Do sauny je nutné přivést elektřinu, a to kvůli kamnům i světlu. K tomuto účelu se využívají speciální kabely, které odolají vysokým teplotám. Následně je nutné vytvořit konstrukci, která počítá s průduchy. Častým řešením jsou smrkové hranoly. Přichází na řadu zateplení izolační vatou, překrytí hliníkovou fólií a položení palubek. O tohle všechno se vám může postarat firma, která se na stavbu saun specializuje. V závislosti na podmínkách je schopna to zvládnout během několika dní.

K dostání je i speciální saunový set

Samotné vybavení sauny je lepší mít promyšlené už předem. Ideálně do rohu je třeba umístit kamna, která vybírejte s ohledem na velikost sauny. V závislosti na nich přimontujte lavice, případnou ohrádku, na stěně by měl být teploměr. K dostání je tvz. saunový set, který nabízí i vlhkoměr, rošt na podlahu, vědro a naběračku na vodu a další. Příjemnou relaxaci si lze zpestřit libovolnou vůní.

Relax vyjde minimálně na desítky tisíc

Na kolik taková sauna vyjde? Hotový saunový box, který je v dostání v hobby marketech, se dá pořídit už za několik desítek tisíc korun. Stavba sauny ale může vyjít klidně na sto tisíc. Záleží pochopitelně na umístění, velikosti, ceně materiálu i řemeslníků. S dalšími výdaji je pak třeba počítat na provoz. Existuje něco mezi saunou a párou? Trendem je biosauna, ve které vydrží děti i nemocní se srdíčkem, dozvíte se zde.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nový Peugeot 208 přichází do Česka. Je krásný, svižný a za super cenu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Zavřít reklamu