Jaro klepe na dveře. Připravte si na něj s předstihem i svou terasu

Exterier 10. března 2020 | 17:04 — Marie Drahá
Už se nemůžete dočkat, až letos poprvé posnídáte venku? Dřív, než si vychutnáte čerstvou ranní kávu na terase, ji budete muset dát trochu do pucu. Nezapomeňte vyčistit podlahu, nábytek ani květináče. Máme pro vás pár tipů, jak na to.
Dalších 6 fotografií v galerii
I na malém prostoru se dá vytvořit příjemné posezení / Internet

Zejména podlaha, která bývá v zimě vystavena nepřízni počasí, si žádá pořádnou očistu. Listí, kamínky a další nečistoty jednoduše odklidíte smetákem. Pak by měla přijít na řadu teplá voda s čisticím prostředkem – ať už pokrývá vaši terasu dřevo, kámen nebo beton. Pomůže vám smýt veškerou špínu, která se během zimy na podlaze usadila.

Čistič podlah, který si poradí s odolnou špínou

Některé obyčejné prostředky na hodně odolnou špínu nestačí. Vyrobit si ale můžete i svůj vlastní. Stačí smíchat prací sodu se škrobem a horkou vodou, až vznikne kaše. Tou pak podlahu potřít a nechat několik hodin působit. Škrob a prací sodu bez obav snese i dřevo, které je vhodné po umytí přetřít olejem. Jestli máte doma kámen, klidně k uvedeným přísadám přidejte pro lepší účinek také hypermangan. S nečistotami na betonu si hravě poradí hrubý písek.

Péči věnujte i zahradnímu nábytku

Pokud jste zahradní nábytek před sezonou pořádně umyli a dobře uskladnili, máte z poloviny vyhráno. Stačí jej otřít vlhkým hadrem a je připravený k použití. V opačném případě vás ale čeká o něco víc práce. Na dřevo i kov si připravte brusný papír, kterým stůl i židle jemně odrhnete. Následně nábytek ošetřete olejem nebo lazurou, případně přelakujte. Na umělou hmotu se osvědčila leštěnka ve spreji, využít můžete i speciální čističe pro ni určené.

Textilie v chladnějších ránech zahřejí

O potřebné pohodlí se postarají měkké polstry, deky a potahy. Jistě jste je před zimou vyprali a schovali, takže je stačí jen ve správnou chvíli vytáhnout. Pokud jste si zatím žádné nepořídili, je nejvyšší čas na nákup. Vždy vybírejte takové materiály, které odolají případným rozmarům počasí a jsou pokud možno omyvatelné.

Připravte květináče na novou sezonu

Žádná terasa ani balkon se neobejdou bez zeleně. Dřív, než se vydáte do zahradnictví, připravte si veškeré úchytky, koše a květináče a důkladně je umyjte, aby byly připravené na novou zeminu. S usazenou špínou pomůže houbička nebo drsnější kartáč. Pro vyvážený dojem z květinové výzdoby se doporučuje zvolit lichý počet květináčů.

Pouvažujte o vhodném zastínění

Přestože se už nemůžete dočkat prvních slunečních paprsků, s rostoucími teplotami vám posezení na terase zpříjemní i zatemňovací rolety. Dostatečný komfort nabízejí screenové clony, dobrou službu jednorázově prokážou i elegantně navázané závěsy nebo jakékoliv jiné neprůhledné tkaniny, které atmosféru terasy ještě více zútulní. Dále čtěte: Exteriérové tipy podle Feng shui. Vytvořte si harmonii kolem domu.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu