Zahradní pergolu zkrášlí kvetoucí popínavky. Zjistěte, které se k ní nejvíce hodí

Exterier 27. dubna 2020 | 13:26 — Marie Drahá
Dřevěný altán obrostlý barevnou nádherou doslova láká k tomu, dopřát si v něm odpolední siestu s rodinou nebo večerní sklenku vína s přáteli. Obdivujete pergoly z časopisů, ale vlastní zákoutí vám stále připadá neútulné? Vsaďte na popínavky a celou letošní sezonu strávíte na zahradě.
Další 4 fotografie v galerii
Kvetoucí popínavky jsou atraktivní a pergolu přirozeně zastíní / Internet

Zahradní pergoly slouží k odpočinku, posezení s přáteli, někdy také ke kýženému soukromí a ochraně před zvědavými sousedy. Abychom se v nich cítili dobře, měly by být skryty před větrem i slunečními paprsky. Kromě výběru vhodného stanoviště nám v tom mohou pomoci právě i popínavé rostliny, tzv. šplhavci. Atraktivní vzhled pak může být jen dalším bonusem navíc.

Zvolte si druh, který vám vyhovuje

Pergolu si můžete nechat obrůst do výše očí nebo klidně celou. Většina popínavých rostlin každopádně potřebuje pro své pnutí oporu. Kromě konstrukce se některé druhy rostlin dokážou táhnout i po fasádě domu. Zvolit lze mezi trvalkami i jednoletkami, kvetoucími i nekvetoucími dřevinami. Někteří šplhavci dokážou zkrášlit altán už za několik týdnů, jiní potřebují naopak více času. Předtím, než se vydáte na nákup, si proto dobře promyslete, která z těchto kritérií jsou pro vás podstatná. Nezapomeňte ani na to, jestli budou rostlinky vystaveny slunci nebo polostínu.

Při zmínce o stálozelených šplhavcích vás zřejmě jako první napadne břečťan. K pergolám se hodí stejně dobře jako zimolez, rdesno nebo přísavník, který vás na podzim nadchne svými vínově zbarvenými listy. Díky úponkům se tyto rostliny samy snadno omotají kolem dřevěných úchytů a jakýchkoliv pevných opor. Potíž snad může být jen s tím, když se přisají na místa, u kterých o pokrytí nestojíte, případně by je mohly mechanicky zničit.

Nádherně kvetou plaménky i klematisy

Jestli si chcete dopřát kromě zastínění pergoly i nádhernou podívanou, vybírejte mezi kvetoucími druhy popínavek. Do polostínu se hodí například plaménky nebo klematisy, které vás obdaří krásnými květy po celé léto. Protože se jedná o trvalky, vydrží na svém místě celou řadu let. Kombinovat můžete různě barevné druhy nebo velikosti květů. Jejich stonky je však třeba přivazovat, neovíjí se.

Trubače rostou až do výšky 12 metrů

Nadchnou vás také trubače, které se řadí mezi nejkrásnější kvetoucí popínavky. Nejvíce se jim daří na jižní straně a vyhovuje jim polostín. Rostou až do výšky dvanácti metrů a obdaří vás oranžovo-červenými trumpetkami květů na konci léta. Za zmínku stojí také opadavé vistárie. Pyšní se až 25 cm dlouhými bílými či modrofialově zbarvenými hrozny květů. Některé druhy jsou levotočivé, jiné pravotočivé. Bytelná pergola, kde jim přesně určíte směr růstu, bude pro ně to pravé.

Hortenzie pokryje altán i stěnu bílými květy

Popínavá hortenzie skryje nevzhlednou zeď i část altánu za velké bílé květy. Opadavá dřevina dorůstá až do výšky desíti metrů a nemusí být nutně na slunném stanovišti, zvládne i polostín. Purpurově hnědé květy vám naopak nabídne Akebie. Roste poměrně rychle a jejím překrásným vzhledem se můžete kochat až do zimy. Rekordně rychle roste opletka čínská s menšími bílými kvítky. Daří se jí v jakékoliv půdě, na slunci i v polostínu. Počítejte však s tím, že zabere spoustu prostoru.

Voňavými květy vás obdaří růže

Romantické zákoutí vytvoří na vaší zahradě popínavé růže, které je však nutné pravidelně seřezávat. Pokud je umístíte na slunné a vzdušné místo, odmění se vám voňavými květy, které pokvetou hodně dlouho. Dále čtěte: Ne všechny cibuloviny kvetou na jaře. Zasaďte si nyní takové, které vám udělají radost v létě a na podzim.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zápisník alkoholičky. Tereza Ramba se z krásky změnila v trosku: Příběh o alkoholismu i komplikované cestě k abstinenci

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Plzáci začínají klást vajíčka. Když je nezastavíte,...

Lahodné míša řezy: Připravte si je doma podle receptu...

Vyzrajte na plevel chytře: Použijte vroucí vodu nebo směs z...

Zlikvidujte mšice bez chemie. Vyrobte si účinný postřik z...

Zavřít reklamu