Venkovních žaluzie zabrání tomu, aby se váš byt v létě zbytečně přehříval

Exterier 30. dubna 2020 | 10:58 — Marie Drahá
Klasické vnitřní žaluzie v domácnostech stále častěji nahrazují předokenní lamely. Důvodem není jen údržba, ale především tepelná izolace. Venkovní žaluzie jsou totiž podle odborníků desetkrát účinnější než vnitřní. Namontovat si je můžete i dodatečně do bytu nebo na starší rodinný dům.
Dalších 5 fotografií v galerii
Venkovní lamely jsou k dostání v různých barvách i typech / Internet

Předokenní žaluzie mají především tu výhodu, že si pomocí nich snadno regulujete průnik světla do místnosti a přitom můžete mít okna dokořán a větrat, což oceníte zejména v létě. Vyhnete se tak zbytečnému přehřívání místnosti. Podle dosavadních průzkumů dokážou předokenní žaluzie zadržet až 94 % tepelné energie. O automatickou regulaci se přitom mohou postarat inteligentní čidla.

U novostaveb nebrání ve výhledu

Venkovní žaluzie se dnes už standardně montují do novostaveb. Počítá se s nimi už při návrhu projektu a montují se do překladu. Po vytažení tak nebrání výhledu a jsou elegantně skryté před zraky kolemjdoucích, ale i případnou nepřízní počasí.

Stíníte doma pomocí klasických vnitřních žaluzií a uvažujete, že je nahradíte venkovními? Komplikovaná není ani jejich dodatečná instalace. Naplánujte si ji ideálně tehdy, pokud počítáte s rozsáhlejší rekonstrukcí domu nebo nahozením fasády. Výrobce vám na stěnu namontuje podomítkový box, který skryje fasáda, takže nebude z vnější strany vidět a ani při vytažení překrývat horní část okenního rámu.

Nemusíte vrtat do fasády

Jestli odmítáte zásah do fasády domu nebo si jej z nějakého důvodu nemůžete dovolit, existuje varianta s plechovým krytem, která je co do instalace nejjednodušší. Venkovní žaluzie zakrývá hliníkový krycí plech, který se ukotví do rámu okna, ostění nebo nadpraží. Ten je ochrání před rozmary počasí.

I na okno s několika křídly si můžete nechat namontovat pouze jednu žaluzii. Vybírat lze z různých barev i typů lamel. U oken menších rozměrů vypadá působivě lamela ve tvaru C, u větších ploch lépe vyniknou lamely ve tvaru písmene S nebo Z.

Ruční ovládání nahrazují smartphony

Ovládání je jednoduché a praktické stejně jako v případě vnitřních žaluzií. Kromě ručního způsobu otáčení klikou můžete zvolit dálkové ovládání, skupinové, tlačítkové nebo nastavit stínění pomocí chytrého telefonu. Venkovní žaluzie si dokonce můžete naprogramovat tak, že se budou stahovat a vytahovat v době, kdy budete na dovolené. Mohou tak být částečně i prevencí před nezvanými hosty.

Na co si dát pozor?

Ve srovnání s roletami nemají venkovní žaluzie tak dobré izolační vlastnosti, neochrání vás ani před zloději. Jsou také pracnější na údržbu a pokud zvolíte nekvalitní materiál, mohou při silnějším větru nepříjemně chrastit. Dále čtěte: Při zařizování balkonu se nezapomeňte řídit tím, jak moc je vystaven slunečním paprskům.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Král modelové řady nesmí zestárnout a neunikne mu žádná novinka

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...

Zavřít reklamu