Atraktivní vzhled dodají záhonům lemy. Využít můžete i starší prkna nebo dlaždice

Exterier 10. června 2020 | 12:07 Marie Drahá
Záhonky poblíž domu jsou obyčejně všem na očích, proto si dáváme záležet na tom, aby na ně byl hezký pohled. Atraktivní vzhled jim dodají lemy. Mají navíc praktickou funkci: udrží zeminu na svém místě, takže se nestane, že při silných deštích steče bláto do okolních cestiček nebo na trávník.
Dalších 5 fotografií v galerii
Ohraničení záhonů má i praktické výhody / Pexels

Někdo si rád vyzdobí okolí domu květinami, někdo dává přednost záhonům, na nichž může denně sklízet čerstvou zeleninu. V obou případech není od věci si záhonky olemovat. Využít lze dřevo, kameny, okrasný štěrk i mulčovací kůru. Zejména přírodní materiály dodají exteriéru hezký vzhled.

Dřevo nebo kámen za hubičku

Dřevo nebo kámen působí na záhonech velmi přirozeně. Pro obojí nemusíte chodit daleko. Stačí se podívat do kůlny, zda se v ní nenajde několik starších dřevěných prken, nevyužitý trám nebo kůly. Dobře vám poslouží i starší nábytek. Stejně tak použité cihly nebo dlaždice, které byste za normálních okolností vyhodili. Můžete si z nich vybudovat mezi záhony cestičku nebo postavit nizoučkou zídku. Větší ploché kameny si nasbírejte nejlépe u řeky, kde je jich dostatek.

V hobby marketech jsou také běžně k dostání trávníkové lemy či obruby. Dají se sehnat v nejrůznějším provedení. Liší se svým vzhledem, barvou i materiálem a představují velmi jednoduchý způsob, jak si usnadnit péči o trávník a současně ohraničit půdu s výsadbou. Plastové provedení ovšem nemusí vyhovovat každému.

Záhony zvýrazní palisády

Jestli chcete, aby záhon z okolního prostoru vizuálně vystupoval, vsaďte na palisády. Dají se pořídit jednotlivě nebo v blocích a svázat je můžete pomocí drátů. Oblíbené jsou u drobných pěstitelů především minipalisády. Do půdy je stačí pouze zatlačit. Vybírat můžete mezi plastovými, dřevěnými i kamennými.

Záhonky od sebe můžete oddělit také vytvořením úzkých chodníčků, na které použijete dekorativní štěrk či drť, případně menší kamínky. Ve všech případech platí, že kámen nebo cihla vydrží mnohem déle než palisády, trámy nebo obyčejné proutí. Sezonně však splní svou funkci prakticky cokoliv dle vašeho vkusu. Dále čtěte: Zahradní dekorace vyrobíte i z věcí, které byste jinak vyhodili. Nebudou vás stát ani korunu.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Rozhodnutí o potratech rozhýbalo svět. Meghan Markle řekla, že je to pro ni hluboce osobní

Jak dosáhnout maximální úrody cuket? Zaměřte se na čtyři...

Pěstování petúnií: Správné místo výsadby, hnojení a...

Jak vyhnat mravence ze zahrady i ze skleníku. Skvěle fungují...

Vypěstujte si sladká, voňavá rajčata, plná chuti. Stačí...

Dopřejte si bohatou úrodu sladkých melounů. Potřebují...

Jak dosáhnout rekordní úrody a velikosti brambor? Stačí ve...

Zavřít reklamu