Atraktivní vzhled dodají záhonům lemy. Využít můžete i starší prkna nebo dlaždice
Někdo si rád vyzdobí okolí domu květinami, někdo dává přednost záhonům, na nichž může denně sklízet čerstvou zeleninu. V obou případech není od věci si záhonky olemovat. Využít lze dřevo, kameny, okrasný štěrk i mulčovací kůru. Zejména přírodní materiály dodají exteriéru hezký vzhled.
Dřevo nebo kámen za hubičku
Dřevo nebo kámen působí na záhonech velmi přirozeně. Pro obojí nemusíte chodit daleko. Stačí se podívat do kůlny, zda se v ní nenajde několik starších dřevěných prken, nevyužitý trám nebo kůly. Dobře vám poslouží i starší nábytek. Stejně tak použité cihly nebo dlaždice, které byste za normálních okolností vyhodili. Můžete si z nich vybudovat mezi záhony cestičku nebo postavit nizoučkou zídku. Větší ploché kameny si nasbírejte nejlépe u řeky, kde je jich dostatek.
V hobby marketech jsou také běžně k dostání trávníkové lemy či obruby. Dají se sehnat v nejrůznějším provedení. Liší se svým vzhledem, barvou i materiálem a představují velmi jednoduchý způsob, jak si usnadnit péči o trávník a současně ohraničit půdu s výsadbou. Plastové provedení ovšem nemusí vyhovovat každému.
Záhony zvýrazní palisády
Jestli chcete, aby záhon z okolního prostoru vizuálně vystupoval, vsaďte na palisády. Dají se pořídit jednotlivě nebo v blocích a svázat je můžete pomocí drátů. Oblíbené jsou u drobných pěstitelů především minipalisády. Do půdy je stačí pouze zatlačit. Vybírat můžete mezi plastovými, dřevěnými i kamennými.
Záhonky od sebe můžete oddělit také vytvořením úzkých chodníčků, na které použijete dekorativní štěrk či drť, případně menší kamínky. Ve všech případech platí, že kámen nebo cihla vydrží mnohem déle než palisády, trámy nebo obyčejné proutí. Sezonně však splní svou funkci prakticky cokoliv dle vašeho vkusu. Dále čtěte: Zahradní dekorace vyrobíte i z věcí, které byste jinak vyhodili. Nebudou vás stát ani korunu.