Zaostřeno na solární panely. Jak fungují a jaký typ se vyplatí vybrat

Exterier 16. července 2020 | 11:19 Marie Drahá
Koupací sezona je v plném proudu. Sen o vlastním bazénu si splnila řada lidí a nyní už jen řeší, jak vodu na zahradě ohřívat. Možností je hned několik. Stále více lidí se však přiklání k instalaci solárních panelů. Důvod je prostý. Ohřívají teplou vodu zdarma a sezonu prodlouží až o několik týdnů.
Další 3 fotografie v galerii
Solární panely je nutné umístit v blízkosti bazénu / Depositphotos

Úniku tepla z venkovního bazénu zabrání vhodné zastřešení, které dokáže udržet vodu v průměru o 5 °C teplejší. Majitelé nekrytých bazénů, kterých je drtivá většina, mají pak v zásadě k dispozici tři možnosti: elektrický ohřev, tepelné čerpadlo nebo solární ohřev. Vytápění bazénu pomocí elektrické energie je sice rychlé, ale drahé. Tepelné čerpadlo je velmi výkonné, zato znamená vysokou počáteční investici. Ohřev vody pomocí slunce představuje jednoznačně nejekonomičtější řešení. Investice do solárních panelů se totiž brzy vrátí v podobě nulových provozních nákladů.

Jak fungují solární panely

Solární panely instalované poblíž venkovního bazénu fungují na jednoduchém principu. Pomocí filtrace do nich proudí studená voda z bazénu, v panelu se ohřeje a poté putuje zpátky do bazénu. Během tohoto procesu dokáže zvýšit teplotu vody až o 6 °C.

Podmínkou je ovšem dobré umístění panelů. Nejlepší místo je takové, kam dopadá v průběhu dne nejvíce slunečních paprsků. Kdo plánuje umístit panely dál od bazénu, musí dbát na to, aby byly ve stejné výšce s bazénem. Pořídit lze dokonce speciální stojany.

Jaký typ panelu vybrat

Solární panely jsou na první pohled tmavé desky plná trubek, zakryté silnými polykarbonátovými deskami. Liší se typem i výkonem, který je třeba vybírat s ohledem na velikost bazénu. Nejvýkonnější solární články jsou obdélníkové, střední variantu představují oblouky nebo půloblouky. Menší bazény si vystačí s pyramidou.

K bazénu je možné připojit pro větší účinnost hned několik panelů za sebou. Roli vždy hraje celkový výkon, který by měl korespondovat s objemem bazénu. Panely by zkrátka měly ohřívat vodu tak, aby zůstala osvěžující, nikoliv přehřátá natolik, že se v ní začnou tvořit řasy. Na zimu je nutné z panelů vypustit vodu, demontovat je a uložit na suché místo. Mrazy by totiž mohly trubky roztrhat. Dále čtěte: Ušetřete za zalévání. Dešťovku lze chytat několika různými způsoby.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Rozhodnutí o potratech rozhýbalo svět. Meghan Markle řekla, že je to pro ni hluboce osobní

Jak dosáhnout maximální úrody cuket? Zaměřte se na čtyři...

Pěstování petúnií: Správné místo výsadby, hnojení a...

Jak vyhnat mravence ze zahrady i ze skleníku. Skvěle fungují...

Vypěstujte si sladká, voňavá rajčata, plná chuti. Stačí...

Dopřejte si bohatou úrodu sladkých melounů. Potřebují...

Jak dosáhnout rekordní úrody a velikosti brambor? Stačí ve...

Zavřít reklamu