Jak zabránit v zimě rosení oken, tvorbě vlhkosti i plísní

Interier 17. října 2020 | 11:00 — Marie Drahá
Řešíte každoročně od října do března ten samý problém? S navlhlými stěnami a tvorbou plísní se potýká v zimním období celá řada domácností. Na vině je přitom často jediný problém: nedostatečné nebo nesprávné větrání.
Další 3 fotografie v galerii
Intenzivní větrání několikrát denně je nejúčinnější / Depositphotos

První známkou toho, že byste měli být v případě větrání o něco důslednější, jsou zarosená okna. Příčinou rosení je totiž vlhkost a nízká pokojová teplota v bytě. Následkem srážení vodní páry pak často začínají bujet plísně.

Vzhledem k tomu, že každý dospělý člověk nadýchá za noc až litr vodní páry, je vhodné nastavit si ranní rituál. Jakmile roztemníte žaluzie, pořádně vyvětrejte a otřete orosený pás na oknech papírovým ubrouskem nebo hadříkem z mikrovlákna.

Několikrát denně na pár minut

Zatímco v létě je možné větrat prostřednictvím ventilace prakticky po celý den, v zimě bychom si tímto způsobem maximáně navýšili účty za energie. Efektivní je větrat několikrát denně, a to po dobu tří až pěti minut, během kterých se v místnosti rychle vymění vzduch, odejde vlhkost, ale nábytek a stěny nestihnou prochladnout.

Jak často větrat? Záleží na tom, kolik lidí se v místnosti pohybuje. Čím víc, tím častěji okno na kratší dobu otevírejte. Podobně je tomu u místností, kde máte akvárium s rybičkami nebo více květin. Vhodnou prevencí je také účinný odsavač par v kuchyni i v koupelně, kde se vlhkost sráží nejvíce. Optimálním řešením je rovněž rekuperace vzduchu.

Vlhkoměr se pořídit vyplatí

Vlhkost dostanete pod kontrolu tehdy, když si pořídíte vlhkoměr. Nejde o nijak velkou investici a než se naučíte správně větrat, bude vám užitečným pomocníkem. Platí, že při teplotě 21 stupňů Celsia v místnosti by relativní vlhkost neměla překročit 50 %.

A nakonec několik užitečných rad. Pokud máte v bytě problém s vlhkostí, odstavte nábytek od nezateplených stěn, ať kolem nich lépe proudí vzduch. Krom toho, že budete v místnostech častěji větrat, nezapomeňte nastavit topení na vyšší teplotu, která vlhkost dřív pohltí. Topení naopak není vhodné zakrývat záclonami či závěsy, aby mohl teplý vzduch proudit nahoru a ohřívat okna. Dále čtěte: Kvalitní čistička vzduchu v boji proti koronaviru. Poradí si nejen s bakteriemi a plísněmi, zachytí i viry.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu