Zimní období pokojové rostliny velmi vyčerpává. Pěstitelé návíc v péči často chybují

Interier 12. ledna 2021 | 16:51 — Marie Drahá
Zimní období pokojové rostliny velmi vyčerpává. Právě nyní jsou nejvíce náchylné k napadení nejrůznějšími chorobami a škůdci. Vhodnou péčí lze naštěstí předejít tomu, aby zbytečně chřadly. Poradíme vám, jakou zvolit teplotu, jak si v zimě poradit se zálivkou i osvětlením.
Další 3 fotografie v galerii
Se zálivkou je lepší v zimě šetřit, lepší variantou je rosení / Pexels

Každá rostlinka si žádá speciální přístup i podmínky. Už při jejím výběru myslíme na to, kam květináč postavíme a jaké nároky týkající se pěstování jsme ochotni přijmout. Obecně lze však pokojové rostliny rozdělit do dvou skupin, podle nichž snadno zjistíme, jak moc jsou v zimě náročné na teplo a světlo.

Chladnomilné rostliny tolik světla nepotřebují

Citrusy, fuchsie, kamélie, fíkovník smokvoň, oleandr nebo například myrta se řadí mezi chladnomilné rostliny. Protože pocházejí ze subtropů, dokážou přečkat zimní období i při velmi nízkých teplotách klesajících k nule. V domácích podmínkách jim dopřejte teploty od 4 do 12 °C a v závislosti na tom také intenzitu osvětlení. Platí, že čím jsou nižší teploty, tím méně slunečního svitu rostlinka vyžaduje.

Pěstitelé často chybují v tom, že subtropické rostliny ponechají v místnostech s teplotou kolem 20 °C, aniž by je vystavili dostatečnému množství slunečního svitu. Následkem toho jsou pak křehké výhonky, které v zimě vyraší, ale rostlinku zbytečně vysilují. Ohled je třeba brát také na to, zda se jedná o opadavou rostlinu, která si vystačí s nízkou intenzitou světla, nebo naopak stálozelenou rostlinu, která vyžaduje světlo prakticky nepřetržitě.

Přetopené místnosti kytkám nesvědčí

Teplomilným rostlinám pocházejícím z tropů naopak pokojové teploty zcela vyhovují. Ani v mrazech by ovšem neměly přesáhnout 20 až 22 °C. Nenáročné rostliny typu lopatkovec, difenbachie, zelenec, tchýnin jazyk nebo kapradiny se i v zimním období přizpůsobí slabší intenzitě světla. Skupina kvetoucích rostlin, do které řadíme například oblíbené ibišky, však dostatek světla ke zdárnému růstu potřebuje. Stejně tak kultivary s barevnými či různě tvarovanými listy.

Nejlepším řešením je umístit rostliny náročné na světlo co nejblíže oknu. Je přitom vhodné vyhnout se tmavým závěsům či žaluziím a dbát na to, aby okno nepokrývala silná vrstva prachu, který světlo zbytečně pohlcuje. Spíš než na okenním parapetu, kde jsou vystaveny současně teplému vzduchu z radiátorů, se bude rostlinkám dařit na vyšší podložce kousek od okna, kde nebudou tolik trpět. Pokojové rostliny lze také přisvětlovat pomocí speciálních zářivek, které plně nahradí denní světlo.

V zimě spíš rosit než zalévat

Nadměrné zálivce se v zimním období raději vyhneme. Rostlinkám by totiž začaly snadno uhnívat kořeny, což by znamenalo jejich zánik. Častým problémem je naopak suchý vzduch v domácnostech, který se snažíme i kvůli rostlinkám zvlhčit. Většina rostlin totiž vyžaduje vzdušnou vlhkost alespoň 60 %. Řešením mohou být odpařovací misky a také časté rosení rostlin. Dále čtěte: Pěstujte si doma v květináči rýmovník. V boji proti virózám je jedinečný.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít dopad na celý svět, obávají se experti

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít...

Zimní turistika - co si vzít s sebou na zasněženou stezku?

Vydejte se za krásami Třeboňska a ochutnejte místní kuchyni

Luxusní vánoční dárek cestovatelům. Zájem o něj je...

Začíná poslední adventní víkend a Češi berou Polsko...

Lyžování od úsvitu po soumrak

Zavřít reklamu