Koberec položený na schodech má mnoho výhod

Interier 23. ledna 2021 | 11:07 — Klára Sanders
Koberec položený na schodech má mnoho výhod. Jednak brání opotřebení schodiště a dále schody tolik nekloužou a nestudí. Koberec zvládnete navíc položit sami.
Další 4 fotografie v galerii
Koberec dokáže chladné schodiště jednoduše proměnit / Pixabay

Koberec má stále své využití, a to i v době nejrůznějších moderních podlahových krytin. Lidé ho s oblibou dávají i na schodiště. S trochou šikovnosti dokážete koberec na schodiště nalepit i sami.

Koberec na schodišti má své výhody

Ať už se jedná o klasické, mohutné nebo točené, na každé schodiště se hodí koberec. Koberec dokáže chladné schodiště s ostrými hranami nebo kluzkým povrchem snadno proměnit ve schodiště, které bude bezpečné. Navíc do interiéru dobře zapadne.

Koberec na schodišti zabrání nejen nebezpečí úrazu, ale i jeho opotřebení a navíc díky němu budete moci po schodech chodit i bosky, aniž by vás zábly nohy.

Moderní způsob pokládky

Na současný způsob pokládky koberce na schodiště se používá podložka, která celou práci usnadňuje a vytvoří měkčí došlap při chůzi po schodech. Celkově bude pohyb po něm příjemnější a bezpečnější.

Podložka pod koberec

Pokládání koberce na podložku pod koberec metodou napínání nabízí celou řadu výhod. I obyčejný koberec, který bude položen na podložku, bude při chůzi poskytovat daleko větší komfort. Podložka zajistí, že:

  • Koberec lépe vypadá a déle vydrží.
  • Koberec bude mít lepší zvukové a tepelně izolační vlastnosti.
  • Se vyrovnají drobné nedokonalosti v podkladu.
  • Údržba a čištění koberce bude jednodušší.

Napínací lišty

Na úplném začátku se musejí po celém obvodu nainstalovat napínací lišty. Ty musejí být nastříhané podle rozměrů schodiště. Na každý jeden schod musí být nainstalovaná lišta s mezerou o šířce tloušťky, což bývá kolem 2,5 cm od rohu schodu. V případě, že se jedná o zatočené schodiště, instaluje se pro lepší uchycení koberce ke schodišti napínací lišta i na stranu u zdi.

Metoda napínání

Po nainstalování napínacích lišt po celém obvodu místnosti se mezi ně nainstaluje zvolená podložka, a to od jednoho konce ke druhému s převisem kolem 5 cm. Podložka se na několika místech zafixuje kvůli případnému posuvu. U podkladu betonového se používá lepidlo ve spreji, u dřevěného se pak používá sponkovací kladivo.

Spoje podložky je dobré spojit páskou duck tape. Pak následuje instalace koberce na napínací lišty. Koberec se neřeže přesně, ale nechává se mu vůle 3 až 5 cm, aby se mohl koberec zachytit na zadní zkosenou hranu napínací lišty.

U zatočeného schodiště se koberec pokládá po jednotlivých schodech. U rovného schodiště se využívá celý kobercový pás. Koberec je nutné nejprve zafixovat na nejvyšším stupni a postupně jej začít upevňovat a zamačkávat do napínacích lišt.

Směr vlasu

Při pokládce pamatujte také na směr vlasu, který by měl být na všech schodech stejný. Zpravidla je směr vlasu označen šipkou na rubu koberce. Také směr můžete ověřit tak, že po koberci přejedete dlaní. Ve směru vlasu vnímáte koberec hmatem jako hladký, proti směru při hlazení drhne.

Nášlapy na schody

Nášlapy na schody jsou určitým druhem koberce na schody, který se dá použít pouze na schodiště. Na jednotlivé schody přijde jeden jediný nášlap. Jejich výhodou je, že pokud se jeden poničí, stačí ho vyměnit za nový a není nutné zatrhávat celý koberec. Nášlapy jsou opatřeny samolepicí páskou a kovovou lištou. Psali jsme také: Vytvořte si galerii podél schodiště tak, aby lahodila oku

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké vyřizování se připravit?

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké...

Načerpejte energii. Vydejte se na mystická místa, která vám...

Připravte se na pořádnou dávku romantiky. Ikonická místa, o...

Cestování v době covidové. Jaká omezení mohou Češi čekat...

Hit letošní dovolené. Češi propadli staronovému trendu

Poznejte unikátní ostrov, na kterém příroda vypadá jako z...

Zavřít reklamu