Vracející se trend: Lité podlahy v interiéru

Interier 18. září 2017 | 07:50 — Anna Novotná
Podlahové krytiny se proměňují, vyvíjejí – a některé se také vrací. To poslední je případ litých podlah používaných jako finální povrch. Jsou praktické, snadno se udržují, ideální jsou pro podlahové topení a snadno se i instalují. Tato podlahová krytina, která byla chloubou drahých činžáků, se vrací do módy!
Dalších 6 fotografií v galerii
Podlahové krytiny se proměňují, vyvíjejí. Některé se také vrací. / Pinterest

Všichni známe z interiérů starých domů terrazzo nebo česky teraco, směs cementu, ušlechtilých kamenných drtí a barviv používaná v kamenické práci k tvorbě povrchů imitujích kámen. Broušené a kartáčované terrazzo je krásnou ukázkou umění podlahářských kamenických mistrů, uplatňovaná hlavně na schodištích, v halách.

Lité stěrkové podlahy se používaly v rodinných domcích a bytech spíše jako podklad pro pokládku dlažby, parket nebo koberce, jejich výhodou totiž je, že vytvoří dokonale rovný povrch, který nepotřebuje žádné další dorovnávání broušením či stěrkováním.

Dnes se stěrkové lité podlahy uplatňují stále více i jako finální podlahovina. Díky kvalitním pigmentů je možno ji barvit do nekonečné škály barev a šikovný podlahář s ní dokáže na podlaze vyčarovat skutečně luxusní design. Můžete mít pruhy tón v tónu, kontrastní kruhy nebo třeba jen jemný obrazec nakreslený do jednobarevné plochy. Pokud zvolíte některý z takových luxusních designů do prostoru kuchyně, jídelny, koupelny nebo i do obývacího pokoje, máte o ozdobu na podlaze postaráno. V kombinaci s podlahovým topením se pak obejdete třeba i bez koberců, protože litá podlaha bude zdobit sama o sobě.

Lité podlahy najdete také pod názvem anhydritové, jejich základem je totiž anhydrit neboli síran vápenatý, většinou ovšem ne přírodní, ale uměle vyrobený synteticky nebo termicky. Pokládka této podlahy je rychlá a nijak náročná na zručnost, je ovšem třeba dodržet přesný postup od výrobce směsi a konzultovat vše s topenáři, pokud chcete zalít do podlahy podlahové topení.

Litá podlaha je směs anhydritu, písku a barevných pigmentů, která se rozmíchává vodou. Pro aplikaci musí být ve skutečně řídkém tekutém stavu, aby se uplatnilo to, proč je pokládka tak snadná.

Směs se prostě nalije na podlahu, právě proto, že je velmi tekutá, rozlije a vyrovná se povrch do hladké dokonale rovné plochy sám. Podlaha se „nalévá“ hadicí, je třeba materiál zpracovávat rychle, doba zpracovatelnosti je jen asi tři hodiny. Práce je snadná, fyzicky nenáročná, můžete vylít i velké plochy, není třeba myslet na dilatační spáry.

Po 24 hodinách už můžete po podlaze chodit, po zhruba pěti dnech snese libovolnou zátěž, je dokonale vytvrdlá, přitom ale pružná, takže na ní nebudou žádné bubliny a nebude praskat.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové cestovatele

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Zavřít reklamu