Jak pracovat z domova a zůstat produktivní. Home office nemusí nutně znamenat ztrátu pracovního nasazení

Interier 17. listopadu 2021 | 10:58 — Kateřina Kofroňová
Jak to bude letos v zimě, nikdo neví, ale zvyšující se čísla nakažených jasně poukazují na to, že se s home officem jistě ještě setkáme. Ať už dobrovolně, doporučeně nebo povinně. Pro některé z nás je práce z domova sen, jiní ji jen tiše trpí, jelikož nejsou schopni podat takový pracovní výkon jako v kanceláři.
Další 2 fotografie v galerii
Práce z domova má i výhody, ale vyžaduje správný přístup / Unsplash

Při prvním lockdownu všichni jásali, že nemusejí dojíždět, mohou o to později vstávat, den klidně prosedět u počítače v pyžamu a během konferenčního hovoru se klidně prohrabávat lednicí a přemýšlet nad tím, co si dají k obědu. Jenže počáteční nadšení je dávno pryč a udržet pracovní morálku v domácím prostředí je čím dál tím těžší.

Práce na dálku představuje jedinečnou sadu výzev, zejména pro ty, kteří na to dříve nebyli zvyklí. Když ale změníte své návyky a pokusíte si nastavit režim, práci budete mít pod kontrolou a vaše produktivita může jít dokonce nahoru.

Držte se rutiny

Zpočátku může být lákavé vyvalit se z postele přímo na pohovku a začít s notebookem na kolenou kontrolovat pracovní e-maily. Jenže pokud máte zůstat produktivní, je potřeba si stanovit denní plán. Nastavte si budík, jako byste šli do práce, nasnídejte se, oblékněte se a určete si pracovní dobu s pauzou na oběd. Jedině tak nebudete sklouzávat k častějšímu odpočinku, úklidu domácnosti nebo telefonování s přáteli.

Vyhraďte si pracovní prostor

Dobrému pracovnímu výkonu přispívá i konkrétní vymezení pracovního prostoru. Vyberte si místo, ve kterém se vám bude pracovat nejlépe a nenechte se ničím rušit. To znamená žádná televize jako kulisa a ideální je mít rovněž možnost se zavřít před ostatními členy domácnosti. Práce z domova také znamená, že budete muset bojovat s rušivými vlivy věcí kolem domácnosti. V tomto případě nestačí najít si pohodlné místečko, ale pokud víte, že na home office strávíte dlouhou dobu, vytvořte si vyloženě pracovní místo jako v kanceláři. Stačí malý stůl ve volném koutku, na který umístěte vše, co k práci potřebujete.

Stanovte si denní cíle

Napište si denní a týdenní seznam úkolů zahrnující vaši práci a vše, co je potřeba udělat. Budete se cítit lépe připraveni, když budete vědět, co vás v následujících dnech čeká. Pevně stanovené cíle a úkoly se také lépe plní, než když vaříte z vody a přemýšlíte, co všechno můžete udělat.

Vstávejte brzy

Zapomeňte na to, že pracujete z domova a vstávejte tak brzy, jak jste byli zvyklí do práce. Už jen proto, že se do ní určitě jednou vrátíte a zvykat si pak na dřívější budíček není příjemné. Navíc čím dříve začnete, tím dříve můžete skončit.

Protáhněte se

Nejlépe každou hodinu vstaňte od počítače a udělejte pár kroků, zajděte si pro pití, protáhněte se, nebo udělejte pár dřepů. Práce z domova může vést i k notnému přibírání na váze, jelikož nejste nuceni nikam chodit a váš pohyb je omezen na minimum.

Zůstaňte v kontaktu

Práce z domova může být někdy i velmi izolující. Pro naše duševní zdraví je důležité navazovat spojení s přáteli a kolegy a být v sociálním kontaktu s jinými lidmi. Tím spíš, pokud s nimi pracujete. Plánujte s kolegy videohovory nebo konferenční hovory a řešte problémy i tímto způsobem, než jen po e-mailech. Nepřímou komunikací dochází k odcizení, ale i ke ztrátě schopnosti komunikovat v aktuálním čase.

Zavřete monitor

Pokud vás vaše práce baví, můžete mít při práci z domova silné sklony k workoholismu. Protože vás nic nenutí vypnout počítač a odejít domů, může se váš běžný pracovní den protáhnout až do večera nebo do noci. Vědět, kdy zaklapnout notebook, je proto také velmi důležitou součástí práce z domova. Dále čtěte: Příchod z práce domů je dobou častých hádek.

Zdroj: health.clevelandclinic.org, computerworld.com.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Velryby mají neuvěřitelné schopnosti. Vědci zjistili, že slyší až na vzdálenost osmi kilometrů

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu