Neexistuje byt, kterému nesluší trámy. Buďte in a nechte se inspirovat

Interier 10. května 2018 | 15:11 — Marie Drahá
Mohutné trámy se dostávají do popředí stále častěji. Dávno nejsou výsadou pouze starých chalup nebo stodol. Ať už odhalíte stávající, nebo si jednoduše pořídíte falešné, stanou se nepřehlédnutelnou dominantou vašeho interiéru. Sluší všem místnostem, koupelnu nevyjímaje.
Dalších 5 fotografií v galerii
Jestli není co odhalovat, skvělou službu udělají v domácnosti falešné trámy / Shutterstock

V posledních letech se staly trámy doslova designovým prvkem. To, co dřív řemeslníci poctivě schovávali, dnes pracně ošetřují. Není divu. Trámy působí v interiéru starosvětsky, útulně a umí mu dodat náležitý styl. Byl by hřích je schovávat.

Dřevo si žádá údržbu

Odhalit trámy se nabízí především v podkroví. Ne vždy nás ale uspokojí, co na půdě najdeme. Trámy mohou být v perfektním stavu, ale také napadené houbami či prožrané dřevomorkou. Takové je nutné nejdřív pořádně ošetřit. Nezbývá, než vzít do ruky brusku a kovový kartáč a vyhladit všechna ztrouchnivělá místa. Pokud je trám opravdu špatný, možná jej budete muset i vyměnit. V tom se ale určitě spolehněte na odborníky.

Všechny trámy bez výjimky je poté nutné ošetřit proti houbám a hmyzu a natřít lazurou libovolné barvy. Můžete zachovat přirozený dekor dřeva nebo natřít trámy třeba na bílo. Nakonec zbývá jen nalakovat. V případě půdy je nezbytné vyřešit také izolaci. Ideální je, pokud rekonstrukce a ošetření trámů probíhá současně. A pozor! Jiný způsob údržby si žádají trámy v obýváku, v kuchyni a v koupelně, kde jsou vystaveny přílišné vlhkosti.

Falešné jsou dokonalou imitací

Co dělat, pokud nemáte co odhalovat? Řešením jsou umělé trámy. Zcela dokonale imitují skutečné dřevo. Od pravých trámů jsou na první pohled k nerozeznání. A protože jsou lehké, poměrně dobře se s nimi manipuluje. Výrobci dokonce upozorňují na řadu dalších výhod oproti klasickému dřevu: nevystavují stropy takové zátěži, jsou okamžitě dostupné, levnější, bezúdržbové a bez prasklin. Vyrobeny bývají obvykle z polyuretanu. Bohužel nevoní dřevem, ale to je snad jediná věc, kterou jim lze vytknout. Stejným způsobem si můžete pořídit do bytu i falešný krb.

Kam se trámy hodí?

Do rustikálních domácností, kde vyniknou zřejmě nejlépe. Hodí se k nim zase dřevo – dřevěné schodiště, podlaha, stůl, ale také materiály, jako jsou kámen či kov. Skvěle ladí se současným skandinávským stylem. Trámy doplní jednoduchá výmalba.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Pravidla cestování se mění téměř každý den. Aktuální...

Zavřít reklamu