Počítáte doma každý centimetr? Zkuste prakticky využít parapety k práci i relaxu

Interier 12. července 2018 | 10:31 — Marie Drahá
Využít okenní parapety nebylo nikdy tak snadné. Pohodlná lavice pro relax, lůžko, pracovní stůl nebo část kuchyňské linky? Vyberte si. Všechny tyto varianty se těší čím dál větší oblibě a v interiéru vypadají velmi působivě. Hodí se navíc všude tam, kde majitelé bojují s prostorem.
Dalších 6 fotografií v galerii
Z jedné strany udělali majitelé z parapetu pracovní plochu, z druhé lavici / Pinterest

Zapomeňte na to, že parapet je místem pouze pro květiny nebo drobné dekorace. Tak tomu bylo v minulosti, kdy se výklenky využívaly výhradně pro trubky s radiátory. Doba naštěstí pominula a tento způsob vytápění je už k vidění spíše ve starších domech. Novější interiéry skýtají neskutečné možnosti. A věřte, že využití parapetu dokáže udělat s místností opravdu divy.

Když toužíte po relaxu

Prostory u okna přímo vybízejí k odpočinku. Máte vyhráno, pokud máte okna dostatečně velká a parapety široké. V tom případě je totiž stačí jen opatřit polstry a netradiční místo pro sezení je na světě během chvilky. Ne každý má však takové podmínky. Jak udělat posezení v případě, že jsou vaše okna standardních rozměrů? Pokud jsou umístěna dostatečně nízko, aby se vám ve výšce parapetu dobře sedělo, použijte je jako součást lavice ideálně s úložným prostorem vespod. Uvidíte, že se tento originální koutek stane nejvyhledávanějším v místnosti.

Jestli jsou okna výš, nabízí se parapety zrušit a zřídit místo pro sezení pod nimi, případně parapet využít znovu jako součást lavice – jen s tím rozdílem, že posezení bude níž. Naprosto stejným způsobem lze u okna vybudovat lůžko. Myslete však na to, aby bylo dostatečně široké a během spánku z něj nikdo nespadl. V obou případech vypadá dobře, pokud se okno nachází v hlubokém zděném výklenku. Postarat se o to mohou s trochou šikovnosti sádrokartony. Jak originálně využít v interiéru žebřík, jsme psali zde.

Využití parapetu v kuchyni

Okno coby součást kuchyňské linky nabízí jednu nespornou výhodu: světlo na pracovní ploše. A právě parapet může být její součástí. Pokud to podmínky neumožňují a výhled je bokem hlavní plochy, nezoufejte. Zkuste jej využít jako odkládací plochu nebo například malý bar, kde si s partnerem rádi dáte po ránu čerstvou kávu. Nabízí větší možnosti? Potom z něj může být klidně jídelní stůl pro pár lidí nebo místo pro odpočinek.

Pracovní koutek u okna

I při práci uvítáme maximum denního světla, proto se parapet čím dál častěji využívá jako kancelářská pracovní plocha. Umístit lze na ni počítač, dokumenty, šanony – vše, co potřebujete právě k ruce. Zbývá přisunout pohodlnou nastavitelnou židli a prostor si patřičně zútulnit.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Pozor na změny platné od příštího týdne. Cestovatelům se ztíží návrat do republiky

Pozor na změny platné od příštího týdne. Cestovatelům se...

Ohřejte se u moře. Tipy, kam vyrazit za teplem během...

Světový unikát, který vám vyrazí dech. Co všechno byste...

Změny, které by vám neměly ujít. Covidový semafor se opět...

Barevný podzim vybízí k cestování. Navštivte kouzelná...

Víte, co aktuálně platí? Změny v cestování od dnešního...

Zavřít reklamu