Přírodní materiál, který si na léto zkrátka zamilujete!
Výroba lnu se datuje už do období starověkého Egypta, takže jej s oblibou používala celá řada generací našich předků. Jedná se o látku velmi pevnou a vysoce odolnou – se stejně příjemnou bavlnou se například v tomto ohledu nemůže vůbec srovnávat. Uplatnění našla tkanina především v oblékání, kdy se lněné košile, šaty nebo kalhoty staly vůbec nejvyhledávanější součástí letní garderoby. Stále častěji si však len nachází místo i v našich domácnostech.
Skvěle saje a je prodyšný
Zatímco v kuchyni si zamilujete lněné utěrky, ubrusy, plátěné ubrousky nebo pytlíky na pečivo, v ložnici oceníte tento materiál v podobě ložního povlečení, povlaků na polštářky nebo závěsů. Ze lnu se dokonce vyrábí welness textil do sauny nebo parní lázně.
Oblíbený je právě kvůli svým neocenitelným přirozeným vlastnostem - vysoká savost a vysoká prodyšnost. Jeho vlákna jsou podle odborníků schopna přijmout až 30 procent vody a přitom nejsou na omak mokrá. Len dokáže vodu znovu odpařit. V létě proto příjemně chladí a v zimě naopak hřeje. Díky olejům, které tkanina obsahuje, dokonce chrání lidské tělo při dlouhodobém užívání.
Nežehlit do hladka!
Len má ale také další specifickou vlastnost: velmi snadno se mačká a ani při správném sušení se látka nevyvěsí. Někomu to může být na obtíž, další v tom vidí přednost. Len se totiž mačká skutečně neopakovatelně a je třeba ho vnímat jako přírodní materiál. Dokonce se nedoporučuje žehlit jej tak, aby vypadal maximálně hladký. I lehce zmačkaný vypadá v interiéru přirozeně a má bezpochyby své kouzlo.
Další výhodou, která hovoří pro len, je maximální šetrnost k životnímu prostředí. Vlákna lnu jsou recyklovatelná, při jeho výrobě se takřka nepoužívají pesticidy a chemické prostředky. Odráží se to ovšem i na ceně. Len patří na trhu k těm dražším oděvním materiálům. Jaké další tkaniny jsou vhodné například pro letní období, jsme psali zde.
Jak se o len starat?
Lze jej prát na vyšší teploty, vyvařovat i žehlit na nejvyšším možném stupni. Len snese opravdu vysoké teploty, aniž byste to poznali na vzhledu textilie. Dokonce je známé, že čím je tkanina starší, tím je jemnější a hezčí.