Skleněné vitríny oživí interiér a vyřeší problém s prachem na dekoracích či knihách

Interier 22. listopadu 2018 | 06:38 — Marie Drahá
Moderní interiér si žádá skleněné vitríny. Hodí se na knihy nebo dekorace, oživí ale také jídelnu, kde do ní uskladníte nádobí. Naprosto ideální je pak pro sběratele. Sklo totiž zamezí tomu, abyste museli týden co týden utírat z výstavky prach.
Dalších 11 fotografií v galerii
Prosklené skříňky se hodí na sklo, ale také na spoustu dalších věcí / Depositphotos

Někdo má slabost pro porcelán, další si rád vystavuje suvenýry z cest. Poličky a otevřené komody, kde jsou krásně na očích, mají bohužel v tomto jednu nevýhodu: přitahují prach. Ostatně je to i jeden ze záporů otevřených knihoven, jak vám potvrdí všichni, kteří propadli této sběratelské vášni.

Moderní vitríny jsou i praktické

Možná máte živě v paměti nábytkové stěny s prosklenými oddíly, které zdobily obývací pokoje v minulém století. A právem máte k těmto výdobytkům minulého režimu mírný odpor. Nenechte se však zmýlit. Moderní vitríny nejsou určeny k tomu, abyste do nich vystavili broušené sklo, které použijete jednou za rok. Jsou praktické a hodí se do nejrůznějších místností v bytě. Stačí si prohlédnout naši fotogalerii.

Solitér může být dominantou místnosti

Nikdo neříká, že vitrína nemůže být součástí obývákové stěny, ale lze zvolit i oblíbený solitér. V případě první varianty bývá doplněna spodní uzavřenou skříňkou nebo zásuvkami, kam lze uložit dokumenty nebo věci, které chceme nechat schované. Horní část je pak výstavní. V nabídce jsou ale také vitríny celoprosklené, které stále častěji nacházejí místo v moderním interiéru. Na uskladněné předměty je totiž hezky vidět ze všech stran.

Vitrína, která stojí samostatně, může být výrazná a odlišovat se od zbývajícího vybavení. Stane se tak dominantním kouskem pokoje. Ta, která je součástí nábytkové sady, ovšem svůj účel také splní na jedničku. Vždy záleží na konkrétních prostorách, typu a množství ukládaných předmětů. Zajímavým tipem může být závěsná vitrína, u té ovšem pozor na nosnost. Velmi nápaditě vypadá v moderních domácnostech i starší vitrína z bazaru.

Liší se materiálem i typem skla

Masiv, lamino, plast i kov. Vitríny se vyrábějí z nejrůznějších materiálů a záleží jenom na vás, který z nich preferujete. Samozřejmostí jsou i odlišné barevné odstíny. Stejně tak lze zvolit druh skla. Za průhledným půjde všechno vidět, matné nebo leptané sklo umožní rozeznat předměty jen zčásti. Bezpečnostní sklo zamezí tomu, aby se vaše děti v případě jakékoliv nehody pořezaly o střepy. Odolnější a pevnější je pak plexisklo.

Vaše vitrína i jednotlivé dekorace krásně vyniknou, pokud ji opatříte osvětlením. Nabízí se zabudované LED osvětlení, které se často využívá i v horních skříňkách kuchyňských sestav. Další zajímavou alternativou je pak zrcadlo, to se však nehodí pro všechny účely.

Raději čistit sklo než prach

Z čištění skla ve vitrínách nemějte obavy. Většinou si vystačíte s namočeným hadříkem v teplé octové vodě a utěrkou z papíru či mikrovlákna. Vyhněte se raději agresivním přípravkům a berte vždy v úvahu konkrétní druh skla. Každý typ skla totiž vyžaduje jinou péči. Zde vám poradíme, jak mít všechny skleněné plochy krásné a beze šmouh.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu