Jak zařídit pokoj pro prvňáčka? 5 věcí, které by v něm neměly chybět

Interier 01. července 2019 | 20:07 — Marie Drahá
Poslední dva měsíce mají rodiče budoucích prvňáčků na to, aby z dětského ráje vytvořili pokoj vhodný pro školáka. Dobré zázemí má nemalý vliv na to, jak šestileté děti přechod do školy zvládnou. Na co byste při vybavování jejich pokoje neměli zapomenout?
Dalších 5 fotografií v galerii
Se změnou režimu potřebují děti i dostatečně kvalitní zázemí / Internet

Každý dětský pokoj by měly tvořit tři hlavní zóny: odpočinková, hrací a studijní. V případě školáků je kladen důraz především na poslední zmíněnou část, kde si bude prvňák nově psát úkoly a učit se. A právě na tu se v textu zaměříme.

Dobrou volbou je rostoucí nábytek

Stolík, na kterém si doposud děti kreslily, musí bez kompromisů z domu. V pokoji je třeba udělat protor na kvalitní stůl, který bude školákovi nabízet dostatečný prostor pro psaní úkolů i školní pomůcky. Jeho velikost by měla být minimálně 120 x 60 cm. Rozhodně zainvestujte do kvalitního nábytku, ideálně takového, který se dá různě upravit a polohovat a poroste společně s dítětem. Nemusíte za pár let kupovat nový. To platí i v případě židle.

Ceny za dětské psací stoly i židle se různí, záleží na vašich finančních možnostech. Rozdíl spočívá obvykle v materiálu, značce i nejrůznějších vychytávkách. Improvizovat s vysloužilým inventářem se ale rozhodně nedoporučuje. Nechcete přece, aby mělo vaše dítě potíže se zády nebo křivou páteř.

Bez kvalitního osvětlení ani ránu

Pokud pro to máte doma podmínky, postavte psací stůl k oknu. Denní světlo je pro práci ideální. Jestli takovou možnost nemáte, více než kdy jindy se zaměřte na kvalitní osvětlení. U psacího stolu stráví školák spoustu času a byla by škoda, aby si zbytečně kazil oči. Kromě centrálního osvětlení místnosti nezapomeňte na lampičku. Pravákovi ji umístěte do levého horního rohu a naopak.

Lépe než na stole jí bude na stěně na držáku, případně na polici. Podle doporučení odborníků by však lampička měla být pod úrovní očí a svítit vždy společně s hlavním světlem. Zářivky se do dětského pokoje vůbec nedoporučují. Moderní lampičky dnes můžete nastavit na různý jas i teplotu světla – v závislosti na tom, čemu se děti zrovna věnují.

Úložný prostor na knihy a pomůcky

Skvělou volbou jsou organizéry či nástavce, které někdy bývají součástí psacího stolu, jindy jimi lze nábytek jednoduše doplnit. Školák potřebuje místo, kam bude odkládat učebnice, které v ten den nepotřebuje, a další sešity nebo pomůcky. Praktické jsou také kontejnery na kolečkách, které zasunete pod stůl nebo kamkoliv jinam. Zatímco v případě šatníku oceníte uzavíratelnou variantu, zázemí na školní pomůcky je lepší mít hezky na očích. Nezapomeňte ani na odpadkový koš.

Tabule či nástěnka usnadní přípravu

Máte v kuchyni tabuli, díky které nikdy nezapomenete na to, co koupit v obchodě? Podobná se bude nyní hodit i do dětského pokoje. Místo kreslení si na ni školák může napsat školní rozvrh, podle kterého se snadno připraví na další den. Alternativou jsou nástěnky nebo magnetické tabule, které rovněž splní účel. Kromě úkolů si na ně děti mohou připevnit různé upomínky nebo fotografie. Tabuli je dobré umístit poblíž psacího stolu, odkud na ni bude dobrý výhled. Křídová tabule se doma hodí nejen na poznámky, ale i jako skvělá dekorace, zjistíte zde.

Prostor pro vlastní záliby

Ani v první třídě se děti nedokážou zbavit některých mazlíčků nebo her, jichž si užívaly doposud. Není nutné striktně vyházet všechno z pokoje ven. Po psaní úkolů si s nimi děti ještě rády zahrají. Hračky protřiďte, ale konečný výběr nechte na školákovi. Rozhodně jim ale udělejte prostor mimo pracovní zónu, aby dítě nerozptylovaly. Pokoj vybavte pastelovými barvami, které tolik netáhnou oči.

Náš tip

Pokud pokoj sdílí sourozenci, je potřeba nabídnout vlastní prostor oběma. Řešením může být nábytek na míru, který je sice dražší, ale vyplatí se. Zajímavou volbou jsou také multifunkční postele, které jsou vyvýšené a vespod nabízejí místo pro šatník, úložný prostor, někdy i psací stůl.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi berou útokem malebný ostrůvek

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi...

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova...

Jedinečné mosty, které vám svojí originalitou vyrazí dech,...

Báječné koupání uprostřed zimní inverze. Ve střední...

Nechte se unést okouzlujícími výhledy a vydejte se po...

Záhady, které si lidstvo neumí vysvětlit. Podivné památky,...

Zavřít reklamu