Postel s nebesy není jen pro romantiky. Pomáhá řešit i problémy s nespavostí

Interier 09. ledna 2020 | 12:06 — Marie Drahá
Spali jste někdy v posteli s nebesy? Pak nám jistě dáte za pravdu, že tak dobře jste se už dlouho nevyspali. Je totiž prokázáno, že pod baldachýnem se člověk cítí bezpečněji, tudíž i lépe spí. Do moderního interiéru si jej pořizuje v dnešní době nejeden mladý pár.
Dalších 8 fotografií v galerii
Postel s nebesy je častou volbou do moderního interiéru / Internet

V postelích s nebesy spali lidé už ve středověku, byly ale spíš výsadou šlechty. Lůžko patřilo k nejzdobnějším prvkům celé domácnosti. V jistých okamžicích k němu měla přístup rodina i návštěvy. Dnes je ložnice místem, kde preferujeme soukromí a intimitu. A nebesa nám je poskytnou dvojnásob.

Kam se hodí nebesa

Postel s baldachýnem působí na první pohled robustně. Nejlépe proto vynikne ve větším prostoru a v mísnostech s vyššími stropy. Spíše než tmavý kout jí sluší prosvětlené místo. Je dominantním prvkem sama o sobě, takže se vyvarujte toho, přeplnit ložnici nábytkem. Pokud nechcete mít pokoj podobný komnatě na zámku, vsaďte na světlé barvy a minimalismus.

Jak si dopřát romantické spaní

Nejjednodušší je pořídit si postel s konstrukcí. Pravá postel s nebesy má kromě lehací části i čtyři rohové sloupky protažené do výšky a spojené věncem. Pro dokonalý dojem si můžete nechat ušít látku na míru, kterou na rám jednoduše navlečete nebo jinak připevníte. Po stranách uvážete a v případě potřeby soukromí jednoduše zatáhnete.

Jestli chcete, aby nebesa působila uvolněným dojmem, stačí látku přes rám přehodit nebo zajímavě omotat. Smyslný nádech dodá ložnici poloprůhledná tkanina. V moderním interiéru vynikne i samotný odhalený rám, přijdete pak ale o výhody, které spaní pod nebesy nabízí. Nechce se vám investovat do postele s rámem? Stačí vyvrtat do stropu háček, kam připevníte cíp tkaniny, kterou připevníte dál k rohům lůžka.

Jakou zvolit tkaninu

Důležité je zvolit látku, která se nekrčí, nemusí se tedy žehlit a dá se prát v pračce. Příkladem jsou voály. Ideální je pořídit si dvoje nebesa, která můžete měnit. Můžete se přizpůsobit ročním období a v zimě si tak díky teplejší tkanině dopřát na lůžku větší tepelný komfort.

Výhody spaní pod nebesy

Nebesa dodnes chrání v některých zemích lidi na lůžku před otravným hmyzem, slouží jako moskytiéra. V našich končinách je ale tento důvod druhotný. Jde spíš o dekorační záležitost. Postel s nebesy totiž vypadá v bytě opravdu kouzelně. Krom toho se navíc pyšní celou řadou předností. Nebesa vytvářejí intimní atmosféru a pocit bezpečí. Řeší údajně dokonce potíže s nespavostí. Uzavřený prostor se také rychleji zadýchá, takže vám bude na lůžku tepleji. Ochrání vás rovněž před světelným smogem, pokud vám do okna svítí pouliční lampa.

Baldachýn je praktickým doplňkem také v případě, že potřebujete mísnost rozdělit na několik různých zón. Opticky ji oddělí od ostatních. V dnešní době už se navíc nejedná o nijak nedostupnou a luxusní záležitost. Skvěle se hodí také do dětského pokoje. Vybíráte dětem palandu? Nezapomeňte si pohlídat několik důležitých věcí.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Pravidla cestování se mění téměř každý den. Aktuální...

Zavřít reklamu