Miliony roztočů žije i ve vaší posteli. Jak se jich účinně zbavit?

Interier 18. října 2017 | 16:41 — Anna Novotná
Roztoče najdeme v každé domácnosti. Tyto malé potvůrky nejsou viditelné pouhým okem, proto je boj s nimi opravdu náročný. Pokud si myslíte, že je vyženete běžným úklidem, pak se bohužel mýlíte.
Další 4 fotografie v galerii
Miliony ohavných parazitů jsou i ve vaší posteli! / Shutterstock

Roztoči milují teplo, vlhko, tmu a místa, kde mají dostatek potravy. Potravou pro roztoče jsou odumřelé šupinky pokožky, nehtů a vlasů. Takovým nejmilejším místem pro roztoče je bohužel postel! Matrace, povlečení, deky, polštáře, tam všude se budou mít jako v bavlnce. Hned v těsném závěsu jsou koberce s dlouhým chlupem, sedací nábytek či plyšové hračky.

Nejvíce roztočů je v matracích, ale daří se jim také ve výplních dutých vláken, pokud nemají speciální antiroztočovou úpravu, stejně tak jako v peří, vlně a bavlně.

Hoďte peřiny ven i s matrací – právě na ní může být až několik milionů roztočů. Ale pozor – teplé sluníčko jim prospívá!

Sluníčko láká nejen na procházky, ale také k jarním úklidům. Mnohé hospodyňky nelení a dávají i v zimě peřiny do oken – jednoznačně potvrzují, že v řádně provětraných lůžkovinách se mnohem lépe spí. Podle odborníků přitom není nezbytné dávat ložní prádlo přímo ven - mnohdy stačí řádně vyvětrat. Roztoči totiž nemají rádi mráz a sucho. Pravidelným větráním se mnohých můžete zbavit.

V průběhu noci vytopíme svým tělem lůžko na přibližně 36,5 °C. Podle odborníků vypotíme každou noc zhruba 400 ml potu a ztratíme několik mg kůže. To je pro roztoče ideální prostředí. 

Vyperte klidně i peřiny

Není zdaleka jedinou možností větrat nebo dávat lůžkoviny na mráz. Bez obav můžeme své oblíbené polštáře hodit do pračky.

Protože jsou polštáře i peřiny chráněné povlečením, stačí je vyprat jednou do roka. Povlečení byste pak měli prát minimálně jednou do měsíce.

U lůžkovin z dutého vlákna musíme nechat v pračce minimálně třetinu volného prostoru, protože dokáží nasát velké množství vody. Na praní velké přikrývky je ideální pračka na sedm a více kilogramů, jinak by deky mohly silnou rotací pračku poškodit. Polštáře můžete prát v pračce na pět kilogramů.

Při praní péřových peřin a polštářů buďte velmi opatrní a použijte speciální přípravek i šetrný prací program. Do sušičky pak dejte lůžkoviny spolu se speciálními míčky, aby zůstaly pěkně načechrané. Nedoporučuje se sušení na slunci, protože peří by se mohlo přesušit a praskat. Hrozí také, že by lůžkoviny zůstaly uvnitř vlhké.

Z běžné péče stačí péřové přikrývky a polštáře občas provzdušnit naklepáním a vyvětráním. Místo praní doporučuje většina odborníků čištění v čistírnách. Peří má navíc dlouhou životnost, takže pokud je v dobrém stavu, renovace se jednoznačně vyplatí. Rozhodnutí, zda zvolit čistírnu nebo vlastní pračku, je již jen na vás. Matraci také otáčejte a větrejte, aby se z ní dostala vlhkost, která se nakumuluje z pocení. 

Pravá vlna se roztočům nelíbí

Jiná situace je u ovčího rouna, ve kterém se údajně roztočům nelíbí. Vlna obsahuje lanolin, který odpuzuje roztoče, proto je ideální právě pro alergiky. Tady ale záleží na údajích uvedených od výrobce – je třeba se ujistit, zda se jedná o sto procentní ovčí rouno, nebo je ještě dále vyplněno dalšími materiály.

Rozhodně ale není potřeba panikařit – roztoči nás provázejí již tisíce let. Pokud tedy nejste alergičtí, nemusíte se jich přehnaně štítit. Rozhodně je ale vhodné vydatně větrat, dávat lůžkoviny do oken (aby se prodýchala i matrace) a občas všechno šetrně vyprat.

Vhodná teplota

Bytové prostory nepřetápějte. I v chladnějších dnech nebo i v zimě se snažte držet teplotu okolo 22 °C. Každé ráno v celé domácnosti krátce a intenzivně vyvětrejte průvanem. 

Zvláštní a účinnou metodou je vymrznutí. V zimě nechte byt jednorázově vymrznout. Sice vám to trochu zvedne náklady za topení, ale máte jistotu, že jste parazity vypudili. Pokud se vám nechce nechat vymrznout byt, vytáhněte na mráz alespoň postelové či gaučové matrace.

Dostatek světla

Určitě myslete také na dostatek světla. Každé ráno vytáhněte žaluzie nebo roztáhněte závěsy a nechte sluneční paprsky vykonat svou práci.

Kdybyste se přeci jen chtěli vrhnout na velký úklid a boj s roztoči ukončit, můžete si koupit speciální spreje, které se jen aplikují na povrch, nechají působit a následně vysají.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu