Několik věcí, na které je třeba dát si pozor při rekonstrukci staršího bytu
Statik potvrdí, že vám dům nespadne na hlavu. Ale co to ostatní? Dřív, než se vrhnete na stěny s válečkem v ruce, nechte si pořádně zkontrolovat rozvody. Byla by škoda, kdybyste kvůli nim museli probourávat čerstvě zařízený interiér.
Staré rozvody? Hrozí kdykoliv zkrat
Moderní byt se neobejde bez elektrospotřebičů a chytrých pomocníků. Pořídíte si myčku na nádobí, pračku, lednici, sporák a další drobné spotřebiče, ale může se stát, že na ně původní elektroinstalace stačit nebude. Ve většině případů je nutné vysekat staré kabely a nahradit je novými. Jestli to neuděláte hned, s největší pravděpodobností vás čekají problémy později. Kvalitní elektroinstalace je důležitá už jen kvůli vaší bezpečnosti.
Stejnou pozornost věnujte i potrubí. U starších trubek se mohou vyskytnout potíže, proto je nechte prověřit a případně vyměnit za nové. Máte jistotu, že nebudete muset za půl roku znovu bourat kuchyň nebo koupelnu.
Plíseň se může skrývat kdekoliv
Nešvarem starších obydlí bývá také plíseň, která může být skrytá pod malbou stěn. Ihned po výměně elektroinstalace a potrubí si naplánujte důkladné oškrabání starých nánosů a nechte provést novou stěrku. Vyplatí se investovat do antibakteriálních a protiplísňových barev – zejména v místech, která jsou náchylná na vlhnutí. Hygiena je přece na prvním místě.
V případě starších domů se můžete setkat také s hmyzem ukrytým pod podlahami nebo nebezpečnými látkami, jako jsou azbest či olovo. Jejich odstranění si ale často žádá odbornou pomoc. Dále čtěte: Tekuté tapety mají skvělé vlastnosti. Hodí se i na nerovný povrch a jejich životnost je až dvacet let.