Jak na opravu plovoucí podlahy svépomocí
Nejlepší je chovat se k podlaze tak, aby se nijak nepoškodila. Ale když vám upadne hrnek nebo kamínek uvízlý na podrážce bot způsobí nějaký ten rýpanec, rozhodně nemusíte hned pomýšlet na výměnu celé podlahy.
Škrábance a rýhy na podlaze
Jsou-li na podlaze škrábance, rýhy a odřené plochy, které jsou víceméně nepatrné a vnímáte je až při bližším prozkoumání podlahy, pak si k opravě obstarejte speciální prostředky sloužící k těmto účelům. K dostání jsou u prodejce plovoucí podlahy nebo v hobbymarketu. Jedná se především o tvrdý vosk (vhodný pro rýhy a škrábance, co jdou do hloubky), který se nanese pájkou a poté zarovná například žiletkou, či speciální retušovací fix (vhodný pro čistě povrchové úpravy). Při volbě správného odstínu jsou opravená místa k nerozeznání, i když je nutné brát v potaz, že po čase bude potřeba opravenou vrstvu opět obnovit, jelikož se z plovoucí podlahy užíváním a údržbou setře.
Výměna dílce plovoucí podlahy při hrubším poškození
Je-li rozsah poškození plovoucí podlahy příliš velký, musí se často přistoupit k celkovému rozebrání a opětovné pokládce. To se týká především stavu, kdy se podlaha „rozjede“, tedy když se nápadně zvětší mezery mezi lamelami. Jedná-li se o škodu na jedné lamele či několika málo dílcích, mohou se jednotlivé kusy vyměnit.
Pro tyto případy je vhodné kupovat plovoucí podlahu vždy s rezervou. Nemáte-li žádné lamely navíc, obraťte se na prodejce, u něhož jste podlahu pořizovali, a žádejte stejný typ od stejného výrobce, abyste se nemuseli potýkat s tím, že dílec do podlahy nezapadne i přes zdánlivou podobnost.
Poškozený kus je pak třeba opatrně vyříznout (ruční kotoučovou pilou). Řez je třeba vést tak, aby skončil vždy několik milimetrů od dalších nepoškozených dílců, které by se při opravě plovoucí podlahy mohly také poškodit. Řez se pak potřebně prodlouží dlátem a kladivem, aby bylo možné dílec bez problémů vyjmout. Vsazení nového kousku je třeba provádět opatrně, a to po kontrole, zda se nikde nenachází třísky apod. Přebytečné lepidlo, které se objeví po konečném zatlačení nového dílce do podlahy, je nutné ihned setřít, aby nezaschlo. Nezapomeňte vyměněné části následně zatížit delším prknem a závažím, minimálně po dobu 12 hodin.
Vybledlé lamely vlivem slunce
Pokud vyměňujete lamelu u přírodních podlah, může se stát, že už položená podlaha v místnosti - například vlivem slunečních paprsků - změnila svůj odstín. Tehdy je vhodné dát novou lamelu například na tři až pět dnů na přímé slunce, čímž urychlíte sjednocení barevného odstínu. Psali jsme také: Doplňky a dekorace dělají domov domovem. Deset pravidel, na která se při výberu vyplatí myslet.