Bydlení podle nových trendů. Styl Japandi je minimalistický, ale útulný

Interier 29. června 2020 | 08:28 — Helena Malá
Jestliže rádi sledujete nejnovější trendy v bydlení, už jste možná narazili na nový styl nazvaný Japandi. Jde o kombinaci japonského a skandinávského designu. Společným jmenovatelem je minimalismus. Celek ale nepůsobí chladně, ale naopak hřejivým a uklidňujícím dojmem. Japandi si také oblíbí milovníci funkčního bydlení.
Další 4 fotografie v galerii
Japandi styl působí velmi esteticky / chloedominik.com

Když člověk přihlédne ke kulturním vazbám mezi Japonskem a Dánskem, není ani moc divu, že dva styly vycházející z těchto zemí spolu tak harmonizují. Už před 150 lety totiž dánští architekti, umělci a designeři jako jedni z prvních lidí ze západu odjeli do Japonska hledat novou inspiraci. Podle mnoha odborníků lze tento raný japonský vliv spatřit v současné dánské keramice, nábytku, architektuře otevřených prostor a minimalismu. Na druhou stranu také mnoho Japonců obdivuje dánský styl.

Oba národy spojuje nejen úcta k řemeslníkům, řemeslnému zpracování a přírodním materiálům – zejména pak ke dřevu. Ale také záliba v jednoduchosti, která je patrná jak v japonské filosofii wabi sabi, tak v dánském přístupu hygge.

Spojení dvou stylů

Výraz Japandi vznikl spojením slov japonský a skandi a nový styl kombinuje prvky z obou stylů. Skandinávský styl je minimalistický styl, vynikají v něm přírodní materiály, jednoduchý a funkční nábytek, rovné linie a neutrální odstíny bílé, šedé a černé.

Japonský styl má podobné znaky. Je rovněž hodně jednoduchý a minimalistický a typické je pro něj užití minima nábytku. Barevné odstíny jsou převážně světlé - smetanové, béžové a krémové. Japonci také hodně používají přírodní materiály, ale jiné druhy typické pro jejich oblast. Zatímco Skandinávci si dávají záležet na přírodním dřevu, Japonci používají různé dřeviny, bambus, rýžový papír a hedvábí.

Hlavním smyslem moderního stylu Japandi je vytvoření klidného prostředí, ve kterém se lidé mohou uvolnit a cítit se pohodlně a přirozeně.

Jak vytvořit Japandi v domácnosti

Pro pokoj ve stylu Japandi je zásadní minimalismus. Nemusíte se hned zbavovat veškerého nábytku. Snažte se ale vytvořit volně plynoucí prostor na podlaze bez zbytečností. Zvolte nábytek s účelnými liniemi a vyvarujte se designům s mnoha ornamenty – čím prostší, tím lepší.

Na dojmu útulnosti se hodně podílejí zvolené barvy, kde převládají zemité odstíny typicky pro japonské interiéry. V Japandi se užívá daleko méně bílých a černých odstínů, které působí chladně. Naopak zemité odstíny vyjadřují teplo a působí příjemným dojmem, který doslova láká posadit se do měkkých podušek a odpočinout si v harmonickém prostředí.

Znaky typické pro styl Japandi

  • Minimalismus - základem je jednoduchost, hospodárnost tvarů a skromná barevná paleta.
  • Funkčnost - veškeré použité vybavení je plně funkční, heslem Japandi je otázka “opravdu je tato věc potřebná?”
  • Prostor -  minimum nábytku dává vyniknout otevřenému prostoru.
  • Osvětlení - důraz na denní světlo.
  • Neutrální barevné tóny - dominují jemné a světlé odstíny - bílá, béžová, šedá, hnědá barva, žádné neony či honosné barvy.
  • Přírodní materiály a textury - hodně se využívá dřevo, ratan, proutí a bambus, vlna, hedvábí, bavlna, samet.
  • Drobné nedokonalosti - láska k řemeslné práci a pečlivé ruční výrobě.
  • Živé rostliny - nezbytnou součástí Japandi jsou zelené rostliny, které podtrhují soulad s přírodou. Nejlépe se budou vyjímat v cihlových květináčích.

Filosofie stojící za designovými přístupy obou národů volají po doplňcích upřednostňujících funkčnost před dekorativními vlastnostmi. Hodí se například keramické nádobí bez glazury, vázy a pár knih. Nakonec zkombinujte skandinávské útulné pohodlí s japonskou nedokonalostí pomocí kontrastních polštářů a přehozů. O skandinávském stylu jsme blíže psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké...

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Zavřít reklamu