Vybíráte sprchový kout? Výhody a nevýhody jednotlivých typů

Koupelna 09. prosince 2017 | 10:55 — Marie Drahá
Otevřený, nebo uzavřený? A s vaničkou, nebo bez? Tyto dvě věci si před pořízením sprchového koutu pořádně promyslete. Roli totiž nehraje jen estetika, ale i velikost koupelny nebo stáří členů domácnosti. A chcete jistě jediné: být praktičtí a elegantní zároveň.
Další 3 fotografie v galerii
Při volbě sprchového koutu je třeba být hlavně praktický / Shutterstock

Sprchový kout v bytě má nesporně řadu výhod. Zejména v malých koupelnách ušetří spoustu místa, může být také příjemnou alternativou k vaně. Navíc jak je všeobecně známo – Češi se už kvůli úspoře peněz raději sprchují než koupou. Jak ale vybrat ten správný sprchový kout? Podívejte se, jaké mají jednotlivé typy výhody a nevýhody.

Uzavřený sprchový kout

  • Je vhodnější pro všechny, kteří mají rádi ve sprše své soukromí, a také pro stydlíny. To je jeho největší výhoda.
  • Druhým plusem je fakt, že je v něm tepleji. Pokud jste tedy zvyklí záměrně otáčet v koupelně radiátor na minimum, je takový kout určitě lepší variantou.
  • Potrápí vás však skleněné dveře a zástěny, které umějí být poměrně náročné na údržbu. Boj se zachlými kapkami není jednoduchý.
  • V případě, že se rozhodnete pro uzavřený kout, rozmyslete si typ skla, do kterého investujete. Existují vzory nebo povrchy, ve kterých se kapky částečně ztratí.
  • Sklo lze také natírat speciálním přípravkem, který odpuzuje vodu. Kapky samy stékají dolů a vy je pak snadno utřete hadříkem.
  • Boj s kapkami je však o to těžší, pokud máte v domácnosti tvrdou vodu. Pořízení změkčovače vody totiž není levná záležitost.
  • Pozor na hlučnost sprchových dveří, hlavně jestli máte blízko koupelny ložnici nebo dětský pokoj.

Otevřený sprchový kout

  • Neustálé čištění dveří a zástěn jednoduše odpadá.
  • Sprchující se není uzavřený v buňce, ale přirozeněji splývá s okolním prostředím, což někomu víc vyhovuje.
  • Je lepším řešením do bezbariérových domácností.
  • Otevřený kout umí být estetičtější a koupelnu opticky zvětšit. Jaké jsou aktuální trendy v koupelnách, si můžete přečíst zde.

Oblíbená vanička

Stále se k ní uchyluje většina majitelů sprchových koutů. Vaničky jsou k dostání v řadě velikostí, tvarů, designu i materiálů. Vybírat lze z akrylátu, smaltu, keramiky i mramoru. Rozhodnout se můžete pro hlubší vaničku, kterou oceníte hlavně v případě, že máte děti. Slouží v podstatě jako provizorum vany. Pro seniory jsou naopak vhodné nejnižší vaničky, mívají zhruba kolem tří centimetrů a jsou dokonce považované za bezbariérové.

Řešení pomocí žlabu

Sprchový kout bez vaničky je stavebně o něco náročnější. V podlaze koutu je nutné vybudovat žlab, ten nejnižší mívá kolem sedmi centimetrů. Může být však i v boku na stěně a nemusíte o něm prakticky vědět. Prostor sprchového koutu je nutné přesně vyspádovat, aby ani při delším sprchování nestála v koupelně voda. Designově vypadá kout bez vaničky určitě lépe než s ní.

Pokud nechcete, aby vaše koupelna působila lacině, rozhodně nešetřete na bateriích ve sprchovém koutě. Kromě klasiky můžete vybírat například z retro kohoutků a hlavic. Seniorům i handicapovaným dotvoří kout sedátko, bezpečnost všech zajistí protiskluzová podložka. Dá se nainstalovat přímo do prostor sprchového koutu. Kout je také nezbytné dobře izolovat, hlavně pokud máte koupelnu v patře. Nechtěli byste přece vytopit spodní patro, případně sousedy.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Vůně benzínu sponzory neláká, dnešní motorsport je ve...

Domácí vaječný koňak jako krásný dárek. S vynikající...

Zavřít reklamu