Denně hrozí úraz! Jak se nezabít na kluzké podlaze, když vylezete ze sprchy?
Většina lidí má v koupelně dlažbu. Je oblíbená kvůli své údržbě, odolnosti, ale i nádherným dekorům. Bohužel právě na ní je možný pád otázkou času. Aby byla podlaha pořád suchá, nepustili byste totiž z rukou hadr. Sklouznout se ale můžete i na PVC nebo na dřevě, pokud neuděláte v místnosti několik základních opatření.
Protiskluzová dlažba
Při zařizování koupelny na to někdy majitelé zapomenou a v prodejně zrovna narazí na obsluhu, která jim tuto variantu nenabídne. Vyberou kachle, které se jim líbí, ale v místech, kde se chodí naboso, by měla být dlažba protiskluzová, tedy odolná vůči smyku. Bývá označena jednotlivými piktogramy a stupnicemi. Zatímco označení A je vhodné do chodby, B se doporučuje pro koupelny nebo schodiště.
Dlažba vhodná k bazénu bývá zase označena písmenem C. Platí však, že čím vyšší označení protiskluzu, tím mají kachle drsnější povrch horší na údržbu. Na druhou stranu jsou o to bezpečnější.
Pásky, podložky, tekuté brzdy
Pokud nemáte protiskluzovou dlažbu a měnit ji v brzké době určitě nehodláte, nezoufejte. Existují i dodatečně zabudované nebo volně použitelné pomůcky. Jednou z nich jsou protiskluzové pásky, které se lepí na položenou podlahu. Dělají se i průhledné, takže se nemusíte bát, že by vám narušovaly design koupelny. Vyzkoušet můžete také tzv. tekuté brzdy, tedy impregnační nátěr, který zabrání uklouznutí na mokrém povrchu. Koupelnu zútulní a navíc zabezpečí také podložky s pogumovanou spodní vrstvou, na kterou vstoupíte, jak se okoupete. Nesmí ale jezdit po celé místnosti! Jaký zvolit materiál v případě podložek jsme psali zde.
Podlahové topení
Pokud jej máte, využívejte jej. Krom toho, že vás bude hezky hřát od nohou, mokrou podlahu rychle vysuší a tím pádem minimalizuje riziko úrazu. Vhodnější je pro tento účel elektrická varianta, kterou zapnete vždy chvilku předtím, než jdete do sprchy. Těch pár kilowattů za vaše zdraví určitě stojí.