Jaké umyvadlo nejvíc vyhovuje rodinám? Poradíme vám, které vlastnosti u něj oceníte

Koupelna 30. listopadu 2018 | 12:33 — Marie Drahá
Závěsné, zapuštěné nebo položené na desku? K umyvadlu se skláníme několikrát denně, bez nadsázky jde o nejdůležitější část koupelny. Velice brzy můžeme přijít na to, že jsme nezvolili zrovna nejlépe. Jakým chybám se při jeho výběru vyhnout?
Dalších 7 fotografií v galerii
Vyberte si do bytu takové umyvadlo, které bude vyhovovat požadavkům vaší rodiny / Depositphotos

V prvé řadě je třeba si pořádně rozmyslet, ve které části koupelny s umyvadlem počítáte. Prostory by měly být dobře přístupné, aby bylo mytí pohodlné - obzvlášť pokud vás v domácnosti žije víc. Za dostatečný prostor kolem umyvadla se považuje 80 centimetrů, záleží ovšem na proporcích jednotlivých členů. Standardní umyvadlo je pak široké do 65 centimetrů, do menších koupelen se ale využívají i taková, která mají do 55 centimetrů.

Dvě umyvadla jsou ideál

Všichni, kteří mají početnou rodinu a dostatečně velké prostory, si nemohou vynachválit umyvadla dvě. Při ranním frmolu i večerní hygieně to nesčetněkrát oceníte. Že si to nemůžete dovolit? Pak aspoň vyberte větší umyvadlo, kam se vlezou dvoje dětské ruce. Při instalaci umyvadla na ně však instalatéři brát ohled nebudou. Usazují se standardně na výšku dospělého člověka, norma je 85 až 90 centimetrů. Dětem jednoduše poslouží stolička nebo stupínek.

Myslete na úložný prostor

Jaké umyvadlo vybrat? Jedna věc je vkus, další pak dispozice koupelny. A nezapomínejme ani na praktičnost. Pokud jste majiteli menší koupelny, nabízí se doplnit umyvadlo prvkem, který rozšíří odkládací a úložné prostory. Sestava doplněná úložnou skříňkou se proto jeví jako ideální. Sifon pod umyvadlem sice úložný prostor o cosi zmenší, ale pořád je kam elegantně schovat čisticí prostředky nebo prášek na praní. Na dvířka je výhodné pořídit si tlumiče.

Na policích se drží prach

Je pravda, že uzavřená skříňka může malou koupelnu opticky ještě zmenšit, ale prostorům odhlečíte, když sáhnete po závěsné variantě. Navíc se vám bude pod umyvadlem pohodlně mýt podlaha. Umyvadla na desku jsou lákavá a vypadají velmi působivě, ale uvědomte si, že tímto výběrem o úložný prostor už v tak malé koupelně přijdete. Řešením jsou police na stěnách, počítejte však s pravidelným utíráním prachu.

Umyvadlo kupujte se skříňkou

Umyvadlo zapuštěné do skříňky nemusí být ve spodní části glazované – nepůjde totiž vidět. Kromě estetického hlediska jej majitelé oceňují z toho důvodu, že odpadá čištění zaoblených částí. Myjete zkrátka jen vnitřní část. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, určitě vybírejte umyvadlo společně se skříňkou. Všechny kombinace k sobě nepasují a většinou bývá problém koupit vhodnou skříňku dodatečně. Umyvadlo a skříňku můžete pořídit ve stejné barvě, velmi nápaditě ale vypadá i kontrast.

Pozor na zatékání vody

Umyvadla na desku volí všichni, kteří si potrpí na design a preferují něco netradičního. Je třeba si však pohlídat, aby bylo glazované po celé spodní části a také spoje mezi stěnou a deskou, kam by mohla zatékat voda. To samé platí v případě instalace baterie zapuštěné do desky. Voda se může dostat také pod umyvadlo, pokud na desce nesedí perfektně. Jaké jsou trendy pro koupelny v roce 2019, se podívejte zde.

Speciální úprava usnadní údržbu

Na praktičnost údržby má vliv materiál, z něhož je umyvadlo vyrobeno. Nejpopulárnější je keramika, kterou jednoduše očistíte houbičkou a saponátem. Hůř se udržují umyvadla skleněná. Při výběru berte obecně v úvahu, že jsou na trhu i umyvadla se speciální povrchovou úpravou, která zabraňuje častému špinění. Netvoří se na nich tolik vodní kámen. Obecně se lépe udržují umyvadla kulatá než hranatá.

Přepad zabrání vytopení

Vám se to zřejmě stát nemůže, ale dětem ano. Stačí zapomenout zavřít kohoutek a pohroma je na světě. Jako bezpečnostní pojistka proti vytopení domácnosti nebo sousedů slouží přepad. Voda z umyvadla díky němu nepřeteče. Umyvadlo bez přepadu je ale hezčí. Jestli zvolíte tuto variantu, pořiďte si aspoň neuzavíratelnou odtokovou soupravu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Stáří se u koček projevuje i vypadáváním zubů. Je třeba...

Pokud vás už nudí běžně pěstovaná zelenina, zasaďte si...

Aviváž je všestranný pomocník, využijte její potenciál na...

Agresivní ovoce, víno i jiná špína. Mnohé skvrny na...

Volba psa napoví mnohé o vaší povaze. Jorkšíra si...

Jak vybrat nádobí podle materiálu aneb není hrnec jako hrnec

Zavřít reklamu