Nejčastější důvody, proč se vám pravidelně tvoří v koupelně plíseň

Koupelna 24. května 2020 | 09:21 — Marie Drahá
Černé spáry nebo fleky na stěně jsou známkou toho, že se vám v koupelně zabydlela plíseň. Pravidelně ji likvidujete, ale objevuje se stále znovu? Důvodem nemusí být jen nadměrná vlhkost. Houbám se daří i v zanedbaných prostorách nebo starších staveních.
Další 4 fotografie v galerii
Dokud důkladně neodstraníte plíseň i ze spár, bude se tvořit znovu / Depositphotos

Plíseň s sebou přináší řadu zdravotních obtíží počínaje bolestmi hlavy, ekzémy a alergiemi. Pokud je jí člověk vystaven dlouhodobě, může vyvolat i rakovinotvorné účinky. V domácnosti ji jednoduše nelze nechat bez povšimnutí. Jenže když selhají ekologické metody i agresivní prostředky, jsme často bezradní. Točíme se v začarovaném kruhu a boj s plísní se tak stává doslova noční můrou. V tom okamžiku je třeba začít důkladně pátrat po příčinách.

Špatné větrání

Netřeba připomínat, že plísním se nejlépe daří tam, kde je teplo a vlhko. Koupelnu je proto třeba pravidelně větrat, především poté, co jste si v ní dopřáli horkou vanu. Jestli obměňujete vzduch v koupelně pouze otevíráním dveří či menšího okna, věřte, že to někdy nestačí. I vhkost, která se sráží na oknech, může přispět k rozvoji plísní. Je na místě pouvažovat o vhodné ventilaci.

Nedbalý úklid

Kromě vhodné teploty a vysoké vlhkosti potřebuje plíseň ke svému životu také organické živiny - zbytky kůže, vlasy a také špínu a prach. Pokud podceňujete úklid, nesmíte se divit, že se plíseň objevuje stále znovu. Chyba však může nastat i tehdy, pokud nevědomky opomíjíte místa, která vzniku plísní nahrávají. Příkladem jsou rohy, okraje vany či spodní strana záchodové mísy.

Neúčinné prostředky

Jak je známo, s plísní si poradí i domácí ingredience typu ocet nebo jedlá soda. Ne vždy ale dokážou plíseň zničit nadobro. Pokud jste černé flíčky nepodchytili hned zpočátku, je zřejmě třeba vsadit na agresivní chemické preparáty. Když pomineme ekologické důsledky, jsou v boji proti plísním stoprocentně účinné. Aby se plíseň nevracela, je třeba ji odstranit také ze spár, kde to jde obtížněji. Použít můžete hrubou houbičku nebo kartáč.

Špatné těsnění

Organické částečky i špína se mohou usazovat také za těsněním kolem vany, kam při úklidu dosáhneme těžko. V případě opakované tvorby plísní je na místě těsnění odstranit, celý prostor vystříkat protiplísňovým prostředkem a poté vanu důkladně utěsnit silikonovým tmelem určeným pro koupelny. Problém může nastat i tam, kde jsou vany opatřeny panelem a voda se dostává do meziprostoru.

Nedostatečná izolace

Všechny předešlé rady selhaly? V tom případě je vaše koupelna za hranicí životnosti nebo jsou na vině špatně provedené stavební práce, konkrétně izolace podlahy a stěn. Řešením je pouze nákladná rekonstrukce, která je však s ohledem na lidské zdraví naprosto nezbytná. S plísní si dokáže poradit také chytrá houba

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Zavřít reklamu