Pracovní deska do kuchyně musí být odolná a snadná na údržbu. Jaký materiál vybrat?

Kuchyně 09. července 2017 | 08:26 — nov
Stěhujete se do bytu nebo domu a budete si kromě jiných věcí zařizovat i vlastní kuchyň? Věnujte pozornost pracovní desce, u které v kuchyni budete trávit většinu času! Myslete na to, že by měla být odolná a také jednoduchá pro údržbu!
Další 2 fotografie v galerii
V kuchyni budete denně připravovat jídlo, a proto musí deska něco vydržet! / internet

Pokud neplánujete chodit každý den na snídaně, obědy i večeře do restaurací, práce v kuchyni vás nemine! Když vaříte, pamatujte na to, že pracovní desku vystavujete vodě, horku, ale i ostrým předmětům jako nožům a podobně! Proto by měla být deska nejen hezká, ale taky by měla něco vydržet!

Záleží na tom, kolik máte peněz. Čím více zaplatíte, tím vyšší kvalitu budete mít. Pokud ale máte hluboko do kapsy, vyberte si třeba laminát. Patří mezi klasické levnější materiály. Desky se vyrábějí v tloušťkách kolem tří nebo čtyř centimetrů. Silnější je lepší například při zabudování vestavné varné desky. Při montáži se dbá na těsnost spojů kvůli proniknutí vody.

Desku z laminátu tvoří vrstvená dřevotříska zalisovaná vysokotlakým laminátem. Snadno se montuje i upravuje a zaručuje kvalitní barvu v celé ploše. U laminátových kousků je velký výběr barev a dekorů od imitace kamene přes dřevo až po abstraktní vzory. Nabízí matné i lesklé provedení.

Laminát jen tak lehce neoderete ani nepořežete. Přesto se však nedoporučuje krájet potraviny přímo na desce. Když už totiž desku poškrábete, nedá se to opravit ani odstranit! Proto nezapomínejte na talířek, prkýnko nebo jiného pomocníka!

Velké množství barev a vzorů nabízejí i keramické obkladačky. Na pracovní desku můžete zvolit glazované, nebo slinuté standardní obklady a mozaiky. I když jsou keramické obkladačky tvrdé, mohou prasknout nebo se rozštípnout, takže si na to dejte pozor!

Zvolit si můžete ale i desku z tvrdého dřeva. Hodí se k většině kuchyňských stylů. Odolné je dubové nebo bukové dřevo. Vhodné jsou ale i exotické dřeviny. Musí se ale pořádně natřít. Protože je to přírodní materiál, musí se pravidelně ošetřovat voskem nebo přípravky, které odpuzují vlhkost.

Ideálním materiálem je nerez ocel. Odolává teplu, mastnotám, chemikáliím a nevyžaduje ani náročnou údržbu. Můžete ji ale snadno poškrábat a jsou na ní vidět otisky prstů i stopy po vodě. Navíc když si ji budete chtít koupit, pořádně se plácnete přes kapsu!

Ještě dražší je přírodní kámen. Používá se mramor, ale zvolit můžet třeba i vápenec nebo žulu, která je odolná proti teplu i různým kyselinám. Mramor není tak trvanlivý jako žula. Společně s vápencem může částečně nasáknout, a proto je potřeba ho ošetřovat. Pokud máte ještě dost peněz, zvolit můžete i umělý kámen, který stojí ještě více. Je tvrdý, pevný, neprosákne a je odolný proti vysokým teplotám. Můžete ho navíc opravit nebo obnovit jeho hladkost.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Pokud vás už nudí běžně pěstovaná zelenina, zasaďte si...

Aviváž je všestranný pomocník, využijte její potenciál na...

Agresivní ovoce, víno i jiná špína. Mnohé skvrny na...

Volba psa napoví mnohé o vaší povaze. Jorkšíra si...

Jak vybrat nádobí podle materiálu aneb není hrnec jako hrnec

Nezapomeňte o azalky pečovat i po jejich odkvětu. Příští...

Zavřít reklamu