Zbavte se zlozvyků, které vám tupí nože

Kuchyně 26. listopadu 2017 | 08:49 Marie Drahá
Jak jsou na tom vaši králové kuchyně? Zjistíte záhy. Stačí si udělat rychlý test. Vezměte měkké rajče a zkuste ho ukrojit. Rovnáte krásné tenké plátky, nebo vám jen teče šťáva po pracovní desce? Ve druhém případě nemáte doma nože, ale spíš nešikovné a nebezpečné pomocníky. A dost možná si to za to můžete sami.
Další 4 fotografie v galerii
Pokud chcete, aby vám vaření přinášelo radost, rady odborníků nepodceňujte / Shuttershock

Češi přímo milují domácí vaření. Zatímco dřív bylo spojováno jen s ženskou u plotny, dnes je pro řadu lidí zábavou a koníčkem. Svědčí o tom množství televizních pořadů i zvyšující se počet kuchařek na pultech. Tupý nůž v kuchyni však dokáže vaření v minutě otrávit. Pokud nepatříte k lidem, kteří chtějí ušetřit a koupí si nože za pár korun na trhu, zřejmě s nimi špatně zacházíte. Skoncujte s tím jednou provždy.

V šuplíku ne! Pořiďte jim stojan

Místo, abyste měli sedm kvalitních nožů na různé druhy krájení, máte jich doma dvacet. Aby se do kuchyně všechny vlezly, vyčleníte jim hezky místo v příborníkovém šuplíku. Leží si tam bez ladu a skladu, ale je tam pro ně místa dost. A to je začátek jejich konce. Jakmile padnou nože ostřím na sebe, ničí se a rychle se vzájemně tupí.

Rada č. 1: Protřiďte si nože a začněte je ukládat samostatně

Dřevěný špalek vypadá stylově a může být ozdobou vaší linky. Nože se do něj zásadně ukládají ostřím nahoru, ne dolů. Řadu let jsou na trhu i magnetické lišty na odkládání nožů. Jsou velmi praktické, jen je třeba dávat si pozor při sundávání nože z lišty. Nesmíte pohybovat plochou čepele smykem po podložce, ale směrem k sobě. V opačném případě se ztupí ostří ještě dřív, než jste začali krájet. A pokud chcete zůstat věrni svému šuplíku, pořiďte si alespoň kvalitní zásobník na nože.

Na čem krájíte?

Pokud chcete nůž co nejrychleji otupit, krájejte s ním na porcelánovém talířku. Můžete si být jisti, že příště použijete kromě něj i snůšku sprostých slov. Nevhodný je ke krájení také plech nebo pracovní deska. O tom, jakou vybrat do kuchyně pracovní desku, jsme psali zde. O dekorativních skleněných a keramických prkénkách, které jsou častou součástí moderních domácností, nemluvě.

Rada č. 2: Když krájet, tak na dřevě

V nabídce jsou sice i prkénka plastová, ta ale podle všeho nehubí bakterie tak jako prkénka dřevěná. Navíc ta dřevěná jsou stejně hezčí. A dejte pozor na to, že nožem se neotevírají konzervy ani zavařovačky!

Horká voda nože tupí

Způsob mytí nožů hraje v případě jejich ostrosti rovněž velkou roli. Dávat je do myčky, nebo ne? Jsou kuchařky, které dávají keramické nože do myčky zcela běžně. A na ostrosti jim to prý nijak neubírá. Zkušenosti profesionálních kuchařů však hovoří jinak. Nůž nikdy nesmí přijít do myčky! Důvod je prostý. Při teplotě, která dosahuje při konečném oplachu až 85 °C, změkne podle nich ostří doslova jako mýdlo. Pod tlakem na potravinu se pak nůž ohýbá a nekrájí. Protože nožům škodí horkost, nepíchejte jimi ani do brambor, které se vaří!

Největším pomocníkům v kuchyni neprospívá také chemické působení mycích přípravků. Zabrat ji dává stálá vlhkost, vysoký obsah soli ve vzduchu nebo ve vodě a také kyseliny ze zbytků jídla.

Rada č. 3: Nůž vždy oplachujte pod tekoucí vodou

Pokud budete chtít nože nabrousit, držte se rad odborníků. Doporučují nepoužívat starý typ pomůcky s kovovými kolečky. Tímto brouskem si podle nich nože spolehlivě zničíte. Na broušení radí použít brusný kámen a hlídat si úhel zhruba 15 stupňů.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Sonda Mars Express bude po dvaceti letech aktualizována. Pohání ji stařičký procesor Pentium 90 a Windows 98.

Jak dosáhnout maximální úrody cuket? Zaměřte se na čtyři...

Pěstování petúnií: Správné místo výsadby, hnojení a...

Jak vyhnat mravence ze zahrady i ze skleníku. Skvěle fungují...

Vypěstujte si sladká, voňavá rajčata, plná chuti. Stačí...

Dopřejte si bohatou úrodu sladkých melounů. Potřebují...

Jak dosáhnout rekordní úrody a velikosti brambor? Stačí ve...

Zavřít reklamu