Salmonela i listerie. Hrozí, pokud se nebudete pořádně starat o dřevěné nádobí

Kuchyně 04. prosince 2017 | 11:13 Marie Drahá
Dřevěná prkénka, vařečky nebo tloučky na maso nechybí v žádné domácnosti. Pocitově se s nimi lépe pracuje, v kuchyni navíc vypadají líp než plastová náčiní. Na rozdíl od nich si také sama dokážou částečně poradit s bakteriemi. Ale pozor, bez pořádné péče vám mohou prokázat opačnou službu. Hrozí i salmonela nebo listerie.
Další 3 fotografie v galerii
Správnou péčí o prkénka a dřevěné nádobí se infekčním bakteriím vyhnete / Shuttershock

Jak dřevo myjete? Jak jej skladujete? Necháte ho pořádně vyschnout? A kdy jste jej vlastně naposledy potřeli olejem? Pokud nad tímhle vším jenom mávnete rukou, vyměňte rovnou dřevěné výrobky za jiný materiál. Dřevo je totiž živý organismus a je potřeba se o něj pravidelně starat. Nejen kvůli jeho životnosti, ale také kvůli vám samotným.

Myčka na nádobí je tabu

Dřevo není materiál, kterému by myčka na nádobí nějak prospěla. Rádo vsakuje vodu a bobtná, takže mu tímto jednoduchým způsobem mytí jenom ublížíte. Horká voda ho navíc může deformovat. Výrobci radí umýt špinavá prkénka i vařečky houbičkou s jarem, pořádně opláchnout a nechat sušit. Žádné složité úkony. Použít můžete místo jaru také univerzální ocet. Do myčky nepatří ani nože, o těch jsme psali zde.

Raději na lince než v šuplíku

Tento druh nádobí potřebuje pořádně vyschnout a schne většinou déle, než si sami myslíte. Ideální je opřít prkénka po umytí o stěnu linky, případně plynovou desku, kde si mohou schnout, jak dlouho chtějí. Vystavená navíc vaší lince dodají punc útulnosti. Podobně jako hezká keramická nádoba, do níž umístíte (schnout) vařečky. Neschovávejte dřevěné nádobí a prkénka v zásuvce, udělejte si z nich přednost!

Pravidelné olejování

Nejde o žádnou přehnanou péči. Každé dřevo opotřebováním a časem vysychá a potřebné živiny mu dodá pár kapek (nejlépe olivového) oleje. Stačí jej rozetřít papírovým ubrouskem po desce a nechat vyschnout. Nikdy však neolejujte ještě vlhké nádobí!

Jak je to s bakteriemi?

Důležité je řádně umýt prkénko hlavně poté, co na něm krájíte syrové maso nebo pokud přišlo do kontaktu s vejci. V tuto chvíli je totiž plné bakterií, které způsobují průjmová a infekční onemocnění. A ta vám mohou pěkně znepříjemnit život. Prkénko nebo nádobí dezinfikujete už zmíněným jarem, octem, jednou za čas klidně peroxidem vodíku. Pokud máte dojem, že je vaše dřevěné nádobí načichlé nebo zapáchá, použijte jedlou sodu či citron.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

5 evropských měst, které se vyplatí vidět

5 evropských měst, které se vyplatí vidět

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům...

Trekové boty - vše, co o nich potřebujete vědět

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která...

Nekonečně krásné ostrovy, které si zamilujete na první...

Autem do Chorvatska. Tipy, jak se vyhnout nekonečným frontám a...

Zavřít reklamu