Na připáleninu platí sůl i prášek na praní. Víte, co platí na WC?

Kuchyně 22. prosince 2017 | 14:09 — Marie Drahá
Někdy stačí pár minut nepozornosti a jídlo je připálené. Na chuti mu to rozhodně nepřidá, a co potom kastrol nebo pekáč. Pokud použijete na čištění rovnou drátěnku, můžete nenávratně poškodit dno. Raději než saponát vyzkoušejte babské rady.
Další 4 fotografie v galerii
Stačí chvilka nepozornosti a kromě jídla si pak musíme poradit s připáleninou vespod / Pixabay

Děláte více věcí najednou, zapovídáte se, na minutu odběhnete. V dřezu pak na vás čeká hrnec, do kterého se nikomu nechce, a se kterým by si zřejmě ani myčka neporadila. Zkuste nejdřív tradičně sáhnout po pomocnících, které máte vždycky po ruce.

Sůl

To, co lehce jde, zkuste nejdřív seškrábnout vařečkou nebo dřevěnou špachtlí. Potom uveďte v hrnci vodu k varu a vmíchejte sůl. Hodně soli, klidně kilo. Roztok nechte působit 24 hodin. Znovu nechte projít varem. Po připálenině by už neměla být pomalu památka.

Jedlá soda, kypřicí prášek

Funguje podobně jako sůl. Do vody, kterou necháte projít varem, vsypte jedlou sodu nebo prášek do pečiva a nechte působit. Připálenina se možná začne odlupovat už po chvilce, záleží, jak je intenzivní. V opačném případě nechte působit několik hodin nebo do druhého dne.

Ocet

Podle zkušenosti některých hospodyněk stačí nalít do hrnce ocet a nechat odstát ideálně přes noc. Připáleniny byste se měli zbavit.

Olej

Funguje na připálené mléko. Stačí, když jím připálenou vrstvu přetřete. Nechte asi deset minut působit a máte to bez drhnutí.

Černý čaj

Pomůže s menšími připáleninami. V hrnci připravte silnější odvar, posolte a nechte den odstát. Měl by jít pak umýt klasicky houbičkou, případně saponátem. Jak si vyrobit vlastní jar, vám poradíme zde.

Coca-cola

Do hrnce s připáleninou nalijte trochu coca-coly tak, aby pokryla celou plochu připáleniny. Dáte vařit a podle stupně nečistoty připáleninu postupně seškrábnete. Tato metoda je podle některých velmi účinná.

Prášek na praní

Vyzkoušet lze i prací prášek. Nasypte lžičku do litru vody a nechte pět minut povařit. Připáleninu byste pak měli jednoduše sloupnout.

Čistič na toaletu

Klasicky nalijte na připáleninu, nechte několik hodin působit a umyjte. Například smaltované kastroly, které byly kdysi zašlé, jsou prý navíc čisté a zářivé, jako nové.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu