Silikonové formy mají své výhody. Čeho bychom se ale měli držet při jejich použití?
Silikonové nádobí je už roky oblíbené pro své výborné vlastnosti. Má nepřilnavý povrch a jeho údržba je velmi jednoduchá. Jídlo se v něm nepřipeče, silikon navíc barevně ozvláštní kuchyň.
Zpočátku se hodně diskutovalo o zdravotní nezávadnosti silikonu. V části výrobků z tohoto materiálu se totiž našly desítky chemikálií, které negativně ovlivňují lidské zdraví. Tyto výsledky však byly zveřejněny před více než deseti lety a trh se silikonovým nádobím od té doby narostl několikanásobně. Důležitá rada před koupí forem ze silikonu však zní: držet se atestovaných výrobců. Jen tak budete mít jistotu, že vám neublíží. Jako u jakýchkoliv produktů však pouze s podmínkou, že respektujete pokyny výrobce.
Výhody silikonových forem
Nepřilnavý povrch – není třeba formy vymazávat tukem ani vysypávat strouhankou, mokou nebo kokosem
Úspora energie – vysoká tepelná vodivost silikonové formy zkracuje pečení až o 30 %. Zkušenosti některých hospodyněk hovoří, že bábovku lze upéct při 230 °C za 20 minut
Skladnost – formu lze složit nebo srolovat tak, že zabere minimum místa v kuchyňské skříňce
Odolnost – silikonové formy jsou odolné vůči teplotě. Zvládnou tuhé mrazy i teploty minimálně do 230 °C
Univerzálnost - lze je používat v mikrovlnce, elektrické a plynové troubě, také v mrazničce
Jednoduchá údržba – formy můžete mýt ručně, ale i v myčce na nádobí
Neutralita – silikon nepohlcuje pachy
Nezničitelnost – pokud formu nepoškodíte nesprávnou manipulací, vydrží několik tisíc použití
V nabídce forem jsou nádoby na dorty a klasické moučníky, dále na madlenky, muffiny, vafle, vanilkové rohlíčky, oříšky, mušličky, hvězdičky i makronky. Vykouzlit lze díky nim nevšední zákusky. Ze silikonu se však vyrábí například i nádobí do mikrovlnky, na kterém uděláte za pár minut omeletu. Jak vařit v mikrovlnce si můžete přečíst zde.
Čeho se držet při použití silikonu?
- Při prvním použití navlhčete formu teplou vodou, osušte a vymastěte tukem
- Forma nesnese přímý oheň. Mohla by se poškodit
- Po upečení je dobré položit nádobí na rošt nebo na mřížku. Teplo se rovnoměrně rozvrství a pokrm si tak bezpečně udrží svůj tvar
- Nekrájejte pokrmy uvnitř formy, mohla by se poškodit
- Při mytí formy většinou postačí papírová utěrka nebo ubrousek, rozhodně na ni nechoďte s drátěnkou
Ze silikonu se nevyrábějí jenom formy a nádobí, ale například i dudlíky pro miminka. Jenže ty nejsou přibarvovány. Veškeré silikonové výrobky jsou dražší, ale jednoznačně pro ně hraje delší životnost.