Líbí se vám kuchyně bez úchytek? Pořádně si rozmyslete, jestli je pro vás to pravé
Otevírání bez úchytů jde namontovat jak do skříněk zabudovaných, tak volně stojících. Někdy se k tomuto účelu používá dokonce neviditelná lišta. Řada lidí si tento systém pořizuje do kuchyně z čistě praktických důvodů.
Výhody bezúchytového systému
- Skříňky bez úchytek se mnohem lépe čistí. Hadrem přejíždíte po rovince, nikde žádné překážky.
- Jsou jednoduše praktické. Když máte špinavé ruce, otevřete je loktem nebo kolenem. Stačí se skříňky dotknout nebo na ni poklepat.
- Na první pohled nemusí být vidět, že jde o úložný prostor. Skříňka může de facto vypadat jako zajímavý obklad nebo výtvarný prvek.
- Ani v malém prostoru se neporaníte o úchytky, které vyčnívají do prostoru.
Nevýhody bezúchytového systému
- V případě nákupu levnějších typů hrozí častá poruchovost. Uvnitř skříňky je totiž složitý mechanismus. Nemusíte se pak do ní vůbec dostat!
- Komody bez úchytů se nehodí všude, ale výhradně do moderního interiéru. Pozor při rekonstrukcích, kdy v bytě zůstává část staršího vybavení.
- Může vypadat až sterilně, neosobně. Nehodí se tam, kde máte raději útulné prostředí. Pokud máte u kuchyňské linky tmu, poradíme vám, jak ji pořádně nasvítit.
- Jedná se o dražší záležitost.
Jaké jsou alternativy?
- Zápustné úchytky – nevyčnívají, jsou umístěné do vyfrézovaného prostoru. Lze je pořídit ve variantě kovové, hliníkové i dřevěné. Používají se často v případě posuvných dveří. V různém provedení se hodí také do dětských nebo studentských pokojů, kde úchytku nahrazuje například oválný otvor.
- Kazetové úchytky – po stisknutí spodní částky úchytky se vyklopí madlo, které se automaticky sklopí hned poté, co jej přestaneme držet.
- Klasické úchytky – existuje nespočet různých tvarů, materiálů i vzhledu. Vybírat lze z moderních, retro i rustikálních. Ty bývají obvykle z mosazi, hliníku či porcelánu. Mohou být i záměrně oprýskané.