Na příborech se nevyplatí šetřit. Jen ty kvalitní totiž neovlivní chuť jídla a přežijí i naši generaci

Kuchyně 02. května 2018 | 11:06 — Marie Drahá
Denně se na ně díváme, denně s nimi jíme. Příbory po babičce se hodí na chalupu, ale doma bychom si měli potrpět na kvalitu. Pokud nebudeme chtít na sadě za každou cenu ušetřit, vydrží nám celý život. Co víc, kvalitní příbory ocení i další generace.
Další 3 fotografie v galerii
Kvalitní sadu příborů pořídíte bez problémů do tisícovky / Shutterstock

Příbory se dají koupit i jednotlivě, výhodněji však vyjde celá souprava. Navíc se nestane, že budeme mít v šuplíku několik různých druhů vidliček nebo nožů. Při stolování to totiž nevypadá zrovna esteticky.

Kolik příborů doma potřebujeme? Nejčastěji se kupují sady o 24 kusech. Jejich součástí bývají lžíce, vidličky, nože i kávové lžičky pro šest osob. Čtyřčlenné rodině však jedna sada stačit nebude. Za minimum se v domácnosti považuje dvojnásobek počtu osob. Pořídit tak můžeme sady dvě, případně větší sady o třiceti, šedesáti nebo sedmdesáti dvou kusech. Využít se dají při častých rodinných oslavách.

Kvalitní se nepoškrábou

Co se materiálu týče, hliník dávno nahradil nerez. Ale i u něj je třeba pohlídat si kvalitu. Vedle nešlápnete s nerezovou ocelí. Lze ji doporučit v kombinaci s chromem a niklem. Procenta bývají vyznačená na příborové sadě. Za kvalitní se považuje 18/10 nebo 18/0. Při koupi takových příborů se vám nemůže stát, že by se během krátké doby poškrábaly nebo ovlivňovaly chuť jídla. A mohou podle některých výrobců dokonce do myčky.

Za broušené si připlatíte

Plastová nebo dřevěná rukojeť může vypadat hezky, ale nevydrží tak dlouho jako celokovové příbory. Navíc za ně zalézají zbytky jídla, což není zrovna hygienické. Krásně vypadají stříbrné příbory, ty si ovšem nemůže dovolit každý. Vyjdou na tisíce korun. Dražší je i leštěný, broušený nebo pískovaný nerez. Kvalitní nerezové příbory, hladké a bez jakýchkoliv vzorů, se ovšem dají pořídit už přes pětistovku. Jak navrátit lesk zašlým příborům, jsme psali zde.

Měly by ladit s nádobím

Příbory nezapomeňte sladit i s nádobím. K hladkým se hodí prakticky jakékoliv talíře. Pokud ale sáhnete po dražších kouscích, k obyčejným talířkům se moc hodit nebudou. Dříve než si budete obě sady pořizovat, inspirujte se v kamenných obchodech nebo na internetu. Výběr je dnes opravdu široký.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vznášející se sovětské monstrum mělo zdolat jakýkoliv terén. Bylo určeno pro bleskové útoky

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Plzáci začínají klást vajíčka. Když je nezastavíte,...

Lahodné míša řezy: Připravte si je doma podle receptu...

Vyzrajte na plevel chytře: Použijte vroucí vodu nebo směs z...

Zlikvidujte mšice bez chemie. Vyrobte si účinný postřik z...

Zavřít reklamu