Na příborech se nevyplatí šetřit. Jen ty kvalitní totiž neovlivní chuť jídla a přežijí i naši generaci

Kuchyně 02. května 2018 | 11:06 — Marie Drahá
Denně se na ně díváme, denně s nimi jíme. Příbory po babičce se hodí na chalupu, ale doma bychom si měli potrpět na kvalitu. Pokud nebudeme chtít na sadě za každou cenu ušetřit, vydrží nám celý život. Co víc, kvalitní příbory ocení i další generace.
Další 3 fotografie v galerii
Kvalitní sadu příborů pořídíte bez problémů do tisícovky / Shutterstock

Příbory se dají koupit i jednotlivě, výhodněji však vyjde celá souprava. Navíc se nestane, že budeme mít v šuplíku několik různých druhů vidliček nebo nožů. Při stolování to totiž nevypadá zrovna esteticky.

Kolik příborů doma potřebujeme? Nejčastěji se kupují sady o 24 kusech. Jejich součástí bývají lžíce, vidličky, nože i kávové lžičky pro šest osob. Čtyřčlenné rodině však jedna sada stačit nebude. Za minimum se v domácnosti považuje dvojnásobek počtu osob. Pořídit tak můžeme sady dvě, případně větší sady o třiceti, šedesáti nebo sedmdesáti dvou kusech. Využít se dají při častých rodinných oslavách.

Kvalitní se nepoškrábou

Co se materiálu týče, hliník dávno nahradil nerez. Ale i u něj je třeba pohlídat si kvalitu. Vedle nešlápnete s nerezovou ocelí. Lze ji doporučit v kombinaci s chromem a niklem. Procenta bývají vyznačená na příborové sadě. Za kvalitní se považuje 18/10 nebo 18/0. Při koupi takových příborů se vám nemůže stát, že by se během krátké doby poškrábaly nebo ovlivňovaly chuť jídla. A mohou podle některých výrobců dokonce do myčky.

Za broušené si připlatíte

Plastová nebo dřevěná rukojeť může vypadat hezky, ale nevydrží tak dlouho jako celokovové příbory. Navíc za ně zalézají zbytky jídla, což není zrovna hygienické. Krásně vypadají stříbrné příbory, ty si ovšem nemůže dovolit každý. Vyjdou na tisíce korun. Dražší je i leštěný, broušený nebo pískovaný nerez. Kvalitní nerezové příbory, hladké a bez jakýchkoliv vzorů, se ovšem dají pořídit už přes pětistovku. Jak navrátit lesk zašlým příborům, jsme psali zde.

Měly by ladit s nádobím

Příbory nezapomeňte sladit i s nádobím. K hladkým se hodí prakticky jakékoliv talíře. Pokud ale sáhnete po dražších kouscích, k obyčejným talířkům se moc hodit nebudou. Dříve než si budete obě sady pořizovat, inspirujte se v kamenných obchodech nebo na internetu. Výběr je dnes opravdu široký.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Smutná zpráva obletěla svět: Zemřel Chandler ze seriálu Přátelé. Bylo mu pouhých 54 let

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu