Na příborech se nevyplatí šetřit. Jen ty kvalitní totiž neovlivní chuť jídla a přežijí i naši generaci
Příbory se dají koupit i jednotlivě, výhodněji však vyjde celá souprava. Navíc se nestane, že budeme mít v šuplíku několik různých druhů vidliček nebo nožů. Při stolování to totiž nevypadá zrovna esteticky.
Kolik příborů doma potřebujeme? Nejčastěji se kupují sady o 24 kusech. Jejich součástí bývají lžíce, vidličky, nože i kávové lžičky pro šest osob. Čtyřčlenné rodině však jedna sada stačit nebude. Za minimum se v domácnosti považuje dvojnásobek počtu osob. Pořídit tak můžeme sady dvě, případně větší sady o třiceti, šedesáti nebo sedmdesáti dvou kusech. Využít se dají při častých rodinných oslavách.
Kvalitní se nepoškrábou
Co se materiálu týče, hliník dávno nahradil nerez. Ale i u něj je třeba pohlídat si kvalitu. Vedle nešlápnete s nerezovou ocelí. Lze ji doporučit v kombinaci s chromem a niklem. Procenta bývají vyznačená na příborové sadě. Za kvalitní se považuje 18/10 nebo 18/0. Při koupi takových příborů se vám nemůže stát, že by se během krátké doby poškrábaly nebo ovlivňovaly chuť jídla. A mohou podle některých výrobců dokonce do myčky.
Za broušené si připlatíte
Plastová nebo dřevěná rukojeť může vypadat hezky, ale nevydrží tak dlouho jako celokovové příbory. Navíc za ně zalézají zbytky jídla, což není zrovna hygienické. Krásně vypadají stříbrné příbory, ty si ovšem nemůže dovolit každý. Vyjdou na tisíce korun. Dražší je i leštěný, broušený nebo pískovaný nerez. Kvalitní nerezové příbory, hladké a bez jakýchkoliv vzorů, se ovšem dají pořídit už přes pětistovku. Jak navrátit lesk zašlým příborům, jsme psali zde.
Měly by ladit s nádobím
Příbory nezapomeňte sladit i s nádobím. K hladkým se hodí prakticky jakékoliv talíře. Pokud ale sáhnete po dražších kouscích, k obyčejným talířkům se moc hodit nebudou. Dříve než si budete obě sady pořizovat, inspirujte se v kamenných obchodech nebo na internetu. Výběr je dnes opravdu široký.